Grafika. Święty Mikołaj (biskup) tuli rodzinę. W lewym rogu logo: Fundacja Świętego Mikołaja

W maju uruchomiliśmy bezpłatne kursy języka polskiego jako obcego dla dzieci i młodzieży z Ukrainy w ramach projektu "Przystań Św. Mikołaja". Projekt zakłada realizację grupowych kursów nauki języka  dla dwóch grup wiekowych: 7-9 lat i 10-15 lat. Zakres zajęć obejmuje naukę podstaw języka polskiego w sposób aktywny dwa razy w tygodniu po 1,5 godz. Podstawą nauki jest metoda komunikacyjna, która pozwoli uczestnikom porozumiewanie się w szkole, w sklepie, na spotkaniu z rówieśnikami. 

Na przełomie lipca i sierpnia realizujemy kolejną edycję kursu - intensywną naukę języka polskiego w dwóch grupach wiekowych 10-15 lat.


Każdy z uczestników otrzyma wyprawkę językową, w której znajdą się: notes do nauki języka, materiały piśmiennicze, karty pracy, ćwiczenia. Grupom zostanie zapewniony dostęp do materiałów edukacyjnych, poprzez zakup książek wspierających czytanie. Uczestnicy kursów będą mogli wypożyczać z biblioteki książki w języku polskim. Specjalnie dla osób z Ukrainy została przygotowana zakładka z alfabetem ułatwiająca naukę czytania. Zakładka jest dystrybuowana zarówno wśród uczestników kursu, jak i mieszkańców Ukrainy odwiedzających bibliotekę.

 

Mając na uwadze obecność społeczności ukraińskiej w Warszawie biblioteka podjęła się tworzenia księgozbioru dla dzieci i młodzieży w języku ukraińskim. W ramach projektu planujemy poszerzyć ten zbiór i zakupić na rzecz dzieci i młodzieży książki w języku ukraińskim. Umożliwimy tym samym rodzinom wspólne czytanie książek w rodzimym języku. Przetłumaczony został w tym celu regulamin wypożyczania zbiorów. 

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.