Upcoming events

LEGO WeDo - warsztaty z robotyki

LEGO WeDo - warsztaty z robotyki

Zapraszamy na 5-dniowe wakacyjne warsztaty z budowania i programowania robotów przy wykorzystaniu klocków LEGO WeDo 2.0. 

Lego WEDO to bogaty zestaw prawie 300 kolorowych klocków, czujników i silnika. Podczas warsztatów dzieci budują kolorowe pojazdy, maszyny bądź robozwierzaki, a następnie ożywiają je przy pomocy prostego oprogramowania używając tabletów. Uczestnicy bawiąc się rozwijają wyobraźnię i kreatywne myślenie, kształcą zdolności manualne, rozwijają umiejętności techniczne, obsługi tabletu oraz aplikacji, zdobywają umiejętność pracy w grupie.

Forma zajęć

Zajęcia odbywają się w grupie 5 osobowej. Każdy uczestnik zajęć otrzymuje swój zestaw LEGO WeDo oraz własny tablet. Zajęcia trwają przez
5 kolejnych dni po 1,5 godziny.

Scenariusz zajęć

Zajęcia zaczynamy od wprowadzenia i pokazów przybliżających tematykę konstrukcji. W kolejnej części dzieci budują je na podstawie instrukcji wyświetlonej na ekranie tabletu, Następnie przechodzimy do programowania zbudowanych modeli wykorzystując prosty język programowania graficznego. Ostatnia część zajęć to czas na eksperymenty oraz prezentacje zbudowanych przez dzieci robotów przed rodzicami.

Wiek uczestników: 6 - 9 lat

Prosimy o przestrzeganie kryterium wiekowego przy zapisie na zajęcia.

Liczba miejsc ograniczona, wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy on-line.

Data wydarzenia 02-08-2021 11:00
Data wydarzenia 02-08-2021 12:30
Data rozpoczęcia rejestracji 26-07-2021 8:00
Liczba miejsc 5
Zarejestrowanych 5
Dostępne miejsca 0

Przepraszamy, brak wolnych miejsc.

Photoshop – warsztaty dla początkujących

Photoshop – warsztaty dla początkujących

W sierpniu rozpoczynamy wakacyjną edycję kursu obsługi programu Photoshop. Jeśli jesteście ciekawi w jaki sposób retuszować fotografie, tworzyć fotomontaże, giphy i proste animacje, to rezerwujcie czas od 4 do 13 sierpnia. Swoim doświadczeniem w pracy z programem Adobe Photoshop podzieli się i warsztaty poprowadzi Witold Dąbrowski - projektant graficzny, ilustrator, malarz i artysta wizualny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Terminy: 4, 5, 6, 11, 12, 13 sierpnia, w godz. 17.00 - 19.00

Koszt: 120 zł/os. (12 godzin) płatność gotówką w bibliotece przez pierwszym spotkaniem

Kurs przeznaczony jest dla osób dorosłych. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy prowadzone są na cały cykl zajęć.

Program:

1 zajęcia (środa 4.08.) - Wstęp do obsługi Photoshopa

Zajęcia wstępne i zapoznawcze. Prezentacja możliwości programu. Omówienie podstawowych pojęć z dziedziny grafiki cyfrowej. Pierwsze kroki z programem, omówienie interfejsu, nawigacja, skróty klawiszowe, narzędzia, ustawienia. Pokazanie przydanych stron i linków z bankami zdjęć. Tworzenie nowych projektów, zapisywanie, kadrowanie, warstwy, tworzenie warstw. Czas na pytania i propozycje tematów.

2 zajęcia (czwartek 5.08.) - Korekcja świetlna i barwna

Narzędzia do korekcji świetlnej i barwnej. Krzywe, Poziomy, Barwa-nasycenie, punkty wzorcowe. Odrobina wiedzy o podstawowych pojęciach z dziedziny fotografii. Jak uniknąć prześwietlania zdjęć i kiedy warto zrobić zbyt ciemne zdjęcie. Ćwiczenia praktyczne i czas na pytania. Wyjaśnienie zasad działania systemu RGB i jak z niego korzystać w praktyce

3 zajęcia (piątek 6.08.) - Zaznaczanie i maski

Narzędzia do zaznaczania w Photoshopie. Jak i po co zaznaczać, do czego służą poszczególne funkcje zaznaczania. Czym są maski (prezentacja). Robienie prostych fotomontaży oraz podstawowe ćwiczenia na maskach. "Szparowanie" obiektów. Ćwiczenia praktyczne i czas na pytania.

4 zajęcia (środa 11.08.) - Retusz fotografii

Po co retuszujemy zdjęcia? Usuwanie zanieczyszczeń ze starych zdjęć. Retusz i czyszczenie skóry. Narzędzia do czyszczenia, kopiowania, retuszowania. Usuwanie przebarwień i flar od słońca. Fotomontaż za pomocą retuszu. Nazywanie warstw. Grupowanie folderów. Higiena pracy. Jak korzystać z masek w praktyce, do czego się przydają. Ćwiczenia praktyczne i czas na pytania.

5 zajęcia (czwartek 12.08.) - Zestaw zaawansowanych ćwiczeń i projektowanie w Photoshopie

Jak można tworzyć szablony w Photoshopie. Narzędzia do typografii i tworzenia krzywych w Photoshopie. Zaawansowane tworzenie fotomontaży oraz działania na maskach. Korzystanie z efektów mieszania w celu tworzenia efektownych napisów. Ćwiczenia praktyczne i czas na pytania.

6 zajęcia (piątek 13.08) - Tworzenie w Photoshopie

Jak rysować w Photoshopie bez umiejętności rysunkowych przy pomocy (lub bez) tabletu. Narzędzia do tworzenia pędzli, korzystanie z masek i wszystkich dotychczas poznanych technik. Tworzenie zaawansowanego fotomontażu przy pomocy szerokiego zestawu narzędzi. Tworzenie giphów i prostych animacji. Ćwiczenia praktyczne, czas na pytania i podsumowanie.

Zapraszamy!

Data wydarzenia 04-08-2021 5:00
Data wydarzenia 04-08-2021 7:00
Liczba miejsc 8
Zarejestrowanych 7
Dostępne miejsca 1

KINO - wakacyjne seanse filmowe

KINO - wakacyjne seanse filmowe

Kontynuacja kinowego hitu, który w Polsce zachwycił prawie 650 tysięcy widzów w każdym wieku! Wszystkie czworonogi doskonale wiedzą, że życie ma sens tylko u boku ukochanego pana lub pani. Ale czasem trzeba się nieźle nabiegać, żeby za nimi nadążyć.

Kino familijne, DreamWorks 2019, czas 108 min., kategoria wiekowa: 7+

Szczegółowe informacje o seansie (tytuł filmu) dostępne są w zakładce Repertuar (link otwiera się w nowym oknie).

Wstęp wolny, rezerwacja dotyczy dzieci i dorosłych, prosimy o podanie pełnych i aktualnych danych w formularzu rejestracji on-line.

Przed przyjściem do kina prosimy o zapoznanie się z Procedurami przestrzegania zasad bezpieczeństwa epidemicznego obowiązującymi w „Kinie na Tynieckiej” (link otwiera się w nowym oknie).

Data wydarzenia 06-08-2021 5:00
Data wydarzenia 06-08-2021 7:00
Data rozpoczęcia rejestracji 30-07-2021 8:00
Liczba miejsc 45
Zarejestrowanych 6
Dostępne miejsca 39

HAFT - warsztaty haftu krzyżykowego

HAFT - warsztaty haftu krzyżykowego

Zapraszamy na 5-dniowe wakacyjne warsztaty sztuki haftu krzyżykowego.

Forma zajęć

Zajęcia odbywają się w grupie sześcioosobowej. Każdy uczestnik otrzymuje swój tamborek z płótnem, jak również zestaw materiałów: kolorową mulinę, igły, nożyczki. Zajęcia trwają przez 5 kolejnych dni po 1,5 godziny.

Scenariusz zajęć

Tworzenie haftu poprzedzone zostanie instruktarzem. Każdy z uczestników otrzyma prosty projekt z elementami roślinnymi, który łatwo będzie zrealizować. Wyhaftowaną pracę można będzie zabrać do domu.

Wiek uczestników: młodzież (10+), dorośli

Prosimy o przestrzeganie kryterium wiekowego przy zapisie na zajęcia.

Data wydarzenia 09-08-2021 11:00
Data wydarzenia 09-08-2021 12:30
Data rozpoczęcia rejestracji 02-08-2021 8:00
Liczba miejsc 6
Zarejestrowanych 0
Dostępne miejsca 6

KINO - wakacyjne seanse filmowe

KINO - wakacyjne seanse filmowe
Pod urokliwymi, brukowanymi uliczkami mieszkają psotne istoty, które nocami myszkują po mieście i kradną dzieci! A przynajmniej tak mówi legenda, w którą ludzie od zawsze wierzyli. Prawda jest taka, że to grupa sympatycznych trolli, którzy wychowują porzuconego przez wszystkich chłopczyka.

Kino familijne, Focus Features 2014, czas 92 min., kategoria wiekowa: 6+

Szczegółowe informacje o seansie (tytuł filmu) dostępne są w zakładce Repertuar (link otwiera się w nowym oknie).

Wstęp wolny, rezerwacja dotyczy dzieci i dorosłych, prosimy o podanie pełnych i aktualnych danych w formularzu rejestracji on-line.

Przed przyjściem do kina prosimy o zapoznanie się z Procedurami przestrzegania zasad bezpieczeństwa epidemicznego obowiązującymi w „Kinie na Tynieckiej” (link otwiera się w nowym oknie).

Data wydarzenia 13-08-2021 5:00
Data wydarzenia 13-08-2021 6:40
Data rozpoczęcia rejestracji 06-08-2021 8:00
Liczba miejsc 45
Zarejestrowanych 0
Dostępne miejsca 45

Na-dęte melodie. Koncert dla dzieci

Na-dęte melodie. Koncert dla dzieci

Portret mężczyzny z założonymi rękoma
Serdecznie zapraszamy, dzieci i osoby dorosłe, do wzięcia udziału w koncercie familijnym „Na-dęte melodie”. Podczas występu opowiemy o budowie i historii instrumentów dętych blaszanych oraz drewnianych. Nie zabraknie także muzycznych podróży, humoru i dobrej zabawy!

Wykonawcy:
Warsaw Wind Orchestra
Kim Daehwan – dyrygent. Laureat I nagrody na międzynarodowym konkursie dyrygenckim Warsaw Wind Ensemble Conducting Competition 2019
Dariusz Borkowski-Thieu – prowadzenie koncertu

Program:
Ludwig van Beethoven – Oktet Es-dur na instrumenty dęte op.103
Scott Joplin – Ragtime Serenade (opr. Robert Patterson)
oraz dźwiękowe zagadki i niespodzianki

 

Wstęp wolny, rezerwacja miejsc on-line. Rezerwacja dotyczy dzieci i rodziców.

Informacje o artystach:
Warsaw Wind Orchestra
Orkiestra powstała w roku 2017. W zespole występują studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz uczniowie warszawskich szkół muzycznych II stopnia. Orkiestra ma swoim repertuarze tradycyjne marsze amerykańskie, ale także przeboje muzyki klasycznej, rozrywkowej i filmowej. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Dariusz Borkowski-Thieu.

Kim Daehwan
Studiował kompozycję klasyczną w Koreańskim Liceum Artystycznym. Podczas nauki odbył dwuletni kurs dyrygentury, co pozwoliło mu aplikować na Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2019 roku otrzymał pierwszą nagrodę na międzynarodowym konkursie dla dyrygentów orkiestr dętych Warsaw Wind Ensemble Conducting Competition. W 2021 ukończył studia licencjackie na Wydziale Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Szymona Kawalli. W ramach praktyk studenckich współpracował z Polską Orkiestrą Radiową.

 

Wydarzenie finansowane jest ze środków pochodzących z Budżetu Obywatelskiego 2021 w ramach projektu „Biblioteka z ogrodem zamiast betonu, otwarta w weekendy, rozkWita na Tynieckiej - bezpłatne koncerty, filmy, nowości wydawnicze, warsztaty, kawa, hamaki i źródełko wśród kwiatów”.

Data wydarzenia 14-08-2021 11:00
Data wydarzenia 14-08-2021 12:00
Liczba miejsc 45
Zarejestrowanych 0
Dostępne miejsca 45

POJAZDY KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ - warsztaty modelarskie

POJAZDY KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ - warsztaty modelarskie

Zapraszamy na 5-dniowe wakacyjne zajęcia warsztatowe z budowy modeli pojazdów komunikacji miejskiej. Zainspirowani faktem, że w miejscu naszej biblioteki była wcześniej stacja zasilająca trakcję tramwajową, zapraszamy do tworzenia modeli tramwajów, autobusów i trolejbusów!

Terminy warsztatów: 16, 17, 18, 19, 20 sierpnia, godz. 11.00

Wiek uczestników: 8+

Prosimy o przestrzeganie kryterium wiekowego przy zapisie na zajęcia.

Liczba miejsc ograniczona, wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy on-line.

Data wydarzenia 16-08-2021 11:00
Data wydarzenia 16-08-2021 12:30
Data rozpoczęcia rejestracji 09-08-2021 8:00
Liczba miejsc 7
Zarejestrowanych 0
Dostępne miejsca 7

Bah Bah. Iran dla dociekliwych. Warsztaty

Bah Bah. Iran dla dociekliwych. Warsztaty

Czy pod ziemią da się znaleźć niebo? Gdzie trzymać dobre słowa, myśli i czyny? Jak skrzypią drzwi do raju? Ile są warte pręciki krokusów? 

"Bah Bah. Iran dla dociekliwych" to siódmy tom serii „Świat dla Dociekliwych” wydany nakładem wydawnictwa Dwie Siostry. Nastrojowy przewodnik po Iranie ‒ kraju szafranu, róż, derwiszy i perskich dywanów.

W sierpniową sobotę zapraszamy na warsztaty z autorem książki - Albertem Kwiatkowskim. W programie spotkania:
- sypanie perskich dywanów,
- zabawa w układanie historii,
- opowieści o Iranie, ilustrowane zdjęciami,
- muzyka na żywo w wykonaniu Mateusza Szemraja (oud, santur).

Spotkanie dla dzieci w wieku 8+ i ich opiekunów. Wstęp wolny, zapisy on-line. Rezerwacja dotyczy dzieci i rodziców.
 

Wydarzenie finansowane jest ze środków pochodzących z Budżetu Obywatelskiego 2021 w ramach projektu „Biblioteka z ogrodem zamiast betonu, otwarta w weekendy, rozkWita na Tynieckiej - bezpłatne koncerty, filmy, nowości wydawnicze, warsztaty, kawa, hamaki i źródełko wśród kwiatów”.


Bah bah. Iran dla dociekliwych
tekst: Albert Kwiatkowski
ilustracje: Katarzyna Adamek-Chase

 

Seria „Świat dla Dociekliwych” prezentuje kulturę różnych krajów: opowiada o miejscach, postaciach, zabytkach, potrawach i pojęciach, o których prawie każdy słyszał, ale mało kto naprawdę zna kryjące się za nimi historie – a także o tych mniej znanych, które warto poznać.

 

Albert Kwiatkowski (ur. 1975) – z wykształcenia archeolog i iranista. Od 2004 roku zajmuje się tłumaczeniem literatury perskiej: poezji i prozy. Ma na koncie  przekłady takich klasyków jak Rumi, Hafez, Chajjam i wielu innych. Drukiem ukazały się jego tłumaczenia baśni perskich i wierszy XI-wiecznego derwisza Baby Tahera oraz poetycki przekład pierwszej księgi „Masnawi” – najważniejszego mistycznego poematu, jaki wydał świat muzułmański. Prowadzi portal o kulturze Iranu i literaturze perskiej, współprowadzi tradycyjny turecki teatr cieni, współpracuje z najstarszą w Polsce grupą opowiadaczy – Stowarzyszeniem Grupa Studnia O. Od wielu lat przybliża wiedzę o Iranie, miedzy innymi pracując dla różnych biur podróży. literaturaperska.com

Katarzyna Adamek-Chase (ur. 1980) ‒ absolwentka Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obroniła w 2005 roku w pracowni filmu animowanego Jerzego Kuci. W 2004 roku odbyła półroczne stypendium na Wydziale Sztuk Pięknych Universidad Politechnica de Valencia w Hiszpanii. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem oraz fotografią. Mieszka i pracuje w Krakowie. katarzynaadamek.com

[nota wydawcy]

Data wydarzenia 21-08-2021 11:00
Data wydarzenia 21-08-2021 12:30
Liczba miejsc 20
Zarejestrowanych 0
Dostępne miejsca 20

DRUK 3D - warsztaty z projektowania

DRUK 3D - warsztaty z projektowania

Zapraszamy na wakacyjne warsztaty z projektowania 3D.

Podczas warsztatów zajmiemy się projektowaniem obiektów przestrzennych (zabawki, przedmioty użytkowe) w programie Tinkercad. Poznamy drogę tworzenia projektu: od pomysłu, po realizację, a gotowe modele urzeczywistnimy w postaci wydruków, które uczestnicy będą mogli zabrać do domu. W trakcie cyklu dzieci nauczą się projektować modele również według własnej koncepcji. 

Forma zajęć

Zajęcia odbywają się w siedmioosobowej grupie dzieci. Każdy z uczestników będzie miał do dyspozycji stanowisko komputerowe z programem Tinkercad, tablet. Zajęcia trwają przez 5 kolejnych dni po 1,5 godziny.

Scenariusz zajęć

Pierwsze zajęcia rozpoczynamy od prezentacji możliwości wykorzystania druku 3D, poznania materiałów i technologii. Na kolejnych zajęciach dzieci poznają narzędzia programu Tinkercad, zaczynają samodzielnie projektować przedmioty codziennego użytku np. zawieszki do kluczy.

Wiek uczestników: 8+, młodzież

Prosimy o przestrzeganie kryterium wiekowego przy zapisie na zajęcia.

Liczba miejsc ograniczona, wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy on-line.

Data wydarzenia 23-08-2021 11:00
Data wydarzenia 23-08-2021 12:30
Data rozpoczęcia rejestracji 16-08-2021 8:00
Liczba miejsc 7
Zarejestrowanych 0
Dostępne miejsca 7

KINO - wakacyjne seanse filmowe

KINO - wakacyjne seanse filmowe

Poznajemy historię nauczyciela muzyki, któremu trafia się okazja życia – występ w najlepszym jazzowym klubie w mieście. Na skutek wypadku bohater ląduje w fantastycznej krainie, gdzie poznaje odpowiedzi na niektóre z najważniejszych życiowych pytań. Przezabawny, wzruszający film dla całej rodziny.

Kino familijne, Walt Disney Pictures 2020, czas: 96 min., kat. wiek.: bez ograniczeń

Szczegółowe informacje o seansie (tytuł filmu) dostępne są w zakładce Repertuar (link otwiera się w nowym oknie).

Wstęp wolny, rezerwacja dotyczy dzieci i dorosłych, prosimy o podanie pełnych i aktualnych danych w formularzu rejestracji on-line.

Przed przyjściem do kina prosimy o zapoznanie się z Procedurami przestrzegania zasad bezpieczeństwa epidemicznego obowiązującymi w „Kinie na Tynieckiej” (link otwiera się w nowym oknie).

Data wydarzenia 27-08-2021 5:00
Data wydarzenia 27-08-2021 6:40
Data rozpoczęcia rejestracji 20-08-2021 8:00
Liczba miejsc 45
Zarejestrowanych 0
Dostępne miejsca 45