Zgłoszenia grup przedszkolnych do udziału w warsztatach, wycieczkach i spotkaniach autorskich przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zgłoszenia do udziału w seansach filmowych przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: nazwa placówki, imię i nazwisko nauczyciela, telefon kontaktowy, e-mail, wiek i liczba uczestników, temat spotkania. Terminy warsztatów umawiane będą indywidualnie.

1. Harmonogram warsztatów "O czym mówią książki?":

Temat: Co czytali jaskiniowcy? Prehistoria książki.
Podczas warsztatów dowiemy się, w jaki sposób ludzie przekazywali sobie ważne historie i wiedzę zanim wynaleźli pismo i książki? Opowiemy o książkach w pamięci, książkach na ciele, książkach na skałach i ścianach jaskiń. Obejrzymy ilustracje dla najmłodszych Joanny Czerwińskiej inspirowane sztuką naskalną: „Praptaki i inne zwierzaki”, „Rogacze i przeżuwacze”, „Pasterze i tancerze” i będziemy odgadywać znaczenie rysunków sprzed dziesiątków tysięcy lat. Zbudujemy z klocków lego DUPLO słupy totemiczne do jednej z indiańskich bajek.
Kiedy? październik 2022 r.
Czas trwania: 60 minut


Temat: ETNO-wycieczka

Na warsztatach zabierzemy dzieci w etnograficzną podróż po domach w różnych stronach świata. Jako przewodnik posłuży nam książka „Zakątki : czyli kto tu mieszka?” Wydawnictwa Dwie Siostry z ilustracjami Michaliny Rolnik. Na koniec zatrzymamy się na dłużej u mieszkańców najdziwniejszych domów, jakie można zobaczyć w Polsce - wozów i pałaców cygańskich (na podstawie „Polska wielu kultur i religii” Tomasza Czerwińskiego). 
Kiedy? listopad 2022 r.
Czas trwania: 60 minut

Temat: A w Wigilię przyjdzie niedźwiedź.

Wigilijny niedźwiedź wędruje przez świat i zbiera od wszystkich życzenia, by obdarować każdego wymarzonym prezentem. Każdy, nawet najszczęśliwszy na świecie kret, czegoś potrzebuje. Wspólnym rozważaniom o magii prezentów, sztuce dawania i brania towarzyszyć będą fragmenty książki Janoscha „Wigilia Misia i Tygryska”/”A w Wigilię przyjdzie niedźwiedź” i zimowe eksperymenty.
Kiedy?  grudzień 2022 r.
Czas trwania: 60 minut

2. Spotkania autorskie są okazją do poznania zarówno popularnych, jak i mniej znanych autorów książek dla dzieci. Czas trwania: 60 minut. Aktualny harmonogram spotkań dostępny jest na stronie: https://www.mbddim.pl/index.php/features/all-templates-positions

3. Kino z szerokim repertuarem filmowym. Nauczyciel ma możliwość doboru filmu z bibliotecznej kolekcji, dostosowanego do wieku i upodobań dzieci. Szczegółową ofertę z wykazem filmów wysyłamy mailowo. Na seanse filmowe zapraszamy we wtorki o godzinie 10.00.

4. Wycieczki po bibliotece są okazją do poznania pracy bibliotekarza od kulis. Podczas spotkania prezentujemy dzieciom księgozbiór dostosowany do ich wieku i potrzeb, opowiadamy, jak ułożone są książki w bibliotece oraz pokazujemy, jak znaleźć konkretną pozycję na półce. Czas trwania : 45 minut.

Zapraszamy!