Drogie Nauczycielki, Drodzy Nauczyciele,
zapraszamy do zapoznania się z bezpłatną ofertą edukacyjno-kulturalną na rok szkolny 2024/2025 przygotowaną przez Multimedialną dla grup zorganizowanych.
Proponujemy uczniom i uczennicom udział w warsztatach, spotkaniach autorskich, wycieczce po bibliotece, jak również seansach filmowych.
Zgłoszenia przyjmujemy od 9 września 2024 r. pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Zgłoszenia do udziału w seansach filmowych przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje:
- nazwa szkoły,
- imię i nazwisko nauczyciela, telefon kontaktowy, e-mail,
- wiek i liczba uczestników,
- temat spotkania.

Terminy umawiane będą indywidualnie.

1. Oferta warsztatów z książką dla klas I-III:

Temat: List w butelce 
Termin realizacji: wrzesień, październik

Czy dostaliście kiedyś od kogoś list? A pocztówkę? Jakie to uczucie? W pisaniu i otrzymywaniu listów może być coś wyjątkowego, a czasem nawet tajemniczego. Na przykład, gdy dostrzeżemy dryfujący w naszym kierunku list w butelce! Podczas zajęć wokół książki „List w butelce” Agnieszki Sobich, zastanowimy się, kim jest zagadkowy nadawca tytułowego listu i czy my możemy doświadczyć podobnej przygody jak bohaterka utworu. Porozmawiamy o formie listu, o jej pochodzeniu i zastosowaniu. Czy listy nadal mogą pełnić ważną rolę? A może tworzenie listu może być dobrą zabawą?


Temat: Postaw kropkę - i zobacz co będzie dalej!
Termin realizacji: listopad, grudzień

Czasami wystarczy postawić kropkę albo zrobić zygzak długopisem, żeby rozpoczęła się wielka przygoda. Książki „Kropka” Petera H. Reynoldsa oraz „Co widzisz” Klaudyny Sułek pozwalają dostrzec twórczy potencjał w każdym czytelniku i czytelniczce. Podczas naszych warsztatów powyższe książki będą punktem wyjścia do ćwiczeń i zabaw, wspierających swobodne tworzenie oraz do rozmowy o tym, jak uczestnicy i uczestniczki rozumieją pojęcia: kreatywność, twórczość, artys(tk)a i czym jest dla nich sztuka. 

 

Temat: Cztery pory roku
Termin realizacji: styczeń, luty

Cztery pory roku – każda inna, każda pozwala nam odkrywać świat z odmiennej strony. Podczas zajęć wokół książek: „Wielki atlas małych przyjemności” Olgi Ślepowrońskiej oraz „Dźwięk” Gülşah Yemen, zatrzymamy się uważnie przy każdej z pór roku i przekonamy się, jak na co dzień, za pomocą różnych zmysłów możemy poznawać każdą z nich. Czy robiliście kiedyś klonowe noski, gwizdaliście na trawie albo budowaliście igloo? A może macie jakieś swoje ulubione zajęcie przypisane do danej pory roku? Ulubiony dźwięk, ulubiony zapach. Zapraszamy na uważną podróż przez cztery pory roku.


Temat: Teatr z papieru - spotkanie z teatrzykiem kamishibai
Termin realizacji: marzec, kwiecień

Kamishibai jest japońską sztuką opowiadania. Oznacza dosłownie: „papierowy teatrzyk”. W tej technice, warstwa wizualna książki występuje na pierwszym planie – scenie teatrzyku, natomiast narrator odczytuje tekst utworu, znajdujący się z tyłu plansz z ilustracjami – niewidoczny dla słuchaczy. Taki sposób opowiadania pozwala umieścić opowieść w centrum uwagi i wprowadza wśród słuchających nastrój skupienia, uważności i celebrowania historii. Tworzy warunki do zaangażowania w słuchaną historię. Podczas warsztatów spotkamy się z książką kamishibai „Mój przyjeciel Kemushi” Nathalie Dargent, historią o przemianach w otaczającym nas świecie i w nas samych, której wydarzenia mają miejsca właśnie w Japonii. Po spotkaniu z opowieścią  uczestniczki i uczestnicy będą miały i mieli okazję wspólnie stworzyć książkę w technice kamishibai. 

 

Temat: Szlakiem żubra, rysia i wydry – Polskie Parki Narodowe
Termin realizacji: maj, czerwiec

Parki Narodowe to wyjątkowe miejsca zapewniające ochronę dzikiej przyrodzie, a nam, jako odwiedzającym ją gościom, pozwalające odkrywać i doceniać jej świat. W Polsce w tej chwili mamy 23 parki narodowe. Każdy ma odmiennego zwierzęcego patrona i odmienne szlaki do odkrycia! Zapraszamy na podróż po parkach narodowych w Polsce, wraz z literackim przewodnikiem Benkiem - bohaterem książki: „Podróże Benka. Polskie Parki Narodowe” Alicji Gadomskiej. Warsztaty kreatywno-edukacyjne, które mogą pełnić funkcję pierwszego bliższego spotkania dzieci z pojęciem parków narodowych – objaśnimy rolę i wagę tych miejsc i przekonamy się, jakie przygody czekają nas w każdym z nich.

 

2. Oferta warsztatów dla klas IV-VIII:

Temat: Poszukiwacze przygód – śladem ciekawych miejsc w Polsce
Termin realizacji: wrzesień – październik
Czas trwania: 45 minut

Z bohaterami serii książek przygodowych odkryjemy ciekawe i zagadkowe miejsca na mapie Polski.

 

Temat: Tradycje świąteczne na świecie
Termin realizacji: listopad – grudzień
Czas trwania: 45-60 minut

Odliczanie do świąt czas zacząć! Jakie tradycje są z nimi związane? Jak wyglądają obchody świąt w Polsce, a jak w innych miejscach na świecie? Podczas zajęć poznamy tradycje bożonarodzeniowe oraz wykonamy kartki metodą kolażu.

 

3. Spotkania autorskie dla klas I-VIII są okazją do poznania zarówno popularnych, jak i mniej znanych autorów książek dla dzieci i młodzieży. Spotkania mogą być wzbogacone o możliwość zakupu książki i uzyskania w niej osobistej dedykacji. Czas trwania: 60 minut. Harmonogram spotkań dostępny jest tu: https://www.mbddim.pl/index.php/features/all-templates-positions

4. Kino z szerokim repertuarem filmowym. Nauczyciel ma możliwość doboru filmu z bibliotecznej kolekcji, dostosowanego do wieku i upodobań dzieci. Szczegółową ofertę z wykazem filmów wysyłamy mailowo. Seanse odbywają się we wtorki o godzinie 10.00, skierowane są do grup szkolnych, jak i uczniów szkół ponadpodstawowych.

5. Wycieczki po bibliotece są okazją do poznania pracy bibliotekarza od kulis. Podczas spotkania prezentujemy uczestnikom księgozbiór dostosowany do ich wieku i potrzeb, opowiadamy, jak ułożone są książki w bibliotece oraz pokazujemy, jak znaleźć konkretną pozycję na półce. Po wycieczce, wzbogaconej multimedialną aktywnością, uczniowie wiedzą, jak można zapisać się do biblioteki, jakie zasady w niej panują oraz z jakich zajęć mogą skorzystać. Czas trwania: 45 minut.