- Szczegóły
- Mateusz Florczak
- Kategoria: Blog
- Odsłony: 85
Słup Recenzent czyli słup ogłoszeniowy z recenzjami naszych wolontariuszy lubi się przebierać i spacerować po mieście. Raz jest w muszce, innym razem zarzuca na siebie boa z dzikiego wina. Słup Recenzent czeka na osoby ze zmysłem artystycznym, które okleją go nowymi recenzjami i zabiorą na spacer - sesję zdjęciową.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Blog
- Odsłony: 2004
Zgłoszenia grup do udziału w warsztatach, wycieczkach i spotkaniach autorskich przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zgłoszenia do udziału w seansach filmowych przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: nazwa szkoły, imię i nazwisko nauczyciela, telefon kontaktowy, e-mail, wiek i liczba uczestników, temat spotkania. Terminy warsztatów umawiane będą indywidualnie.
1. Harmonogram warsztatów dla klas I-III:
Temat: „Czytanie jest jak podróż…” (luty-marzec)
Dla małej Astrid czytanie to przyjemność, która pozwala odkrywać nieznane krainy i przeżywać niezwykłe przygody. Niestety kot Tja nie podziela jej zainteresowań. Czy dziewczynce uda się go przekonać do czytania?
Podczas warsztatów poznamy książkę M. Widmarka „Biblioteka Astrid”, a następnie stworzymy własne książki dla kogoś bliskiego.
Czas trwania: ok. 90 minut.
Temat: W co się bawili nasi rodzice? (kwiecień-maj)
Spotkanie wokół książki Katarzyny Piętki „Gry i zabawy z dawnych lat”. W czasach kiedy nasi rodzice byli mali nie było smartfonów i komputerów. Jak w takim razie dzieci spędzały wtedy czas wolny? Porozmawiamy o tym w czasie warsztatów. Jak również pobawimy w niektóre z gier i zabaw z dawnych lat.
Czas trwania: ok. 90 minut.
Temat: Pop-up, co to takiego? (czerwiec)
Książki pop-up zawierają trójwymiarowe ilustracje, które sprawiają, że każda strona jest niespodzianką. W czasie warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się z książkami-rozkładankami, które ze względu na swoją formę są dostępne dla czytelników tylko na miejscu. Następnie każdy z uczestników stworzy kartkę pop-up.
Czas trwania: ok. 90 minut.
2. Harmonogram warsztatów dla klas IV-VIII:
Temat: Wpływ marnowania żywności na środowisko
Co roku na świecie marnuje się 1,3 mld ton żywności. Przyczyną tego zjawiska jest najczęściej krótki okres przydatności do spożycia określonych produktów. Na warsztatach dowiemy się, co można zrobić, aby ograniczyć ten proces.
Książka: Marta Sapała – Na marne
styczeń 2023 r.
Czas trwania: 60 minut
Temat: O relacjach między nami – przyjaźń
„Możesz gromadzić przeróżne skarby, ale najcenniejszą rzeczą jest prawdziwy przyjaciel” – słowa św. Jana Chryzostoma Paska będą wstępem do dyskusji na temat przyjaźni. Zastanowimy się, czym jest przyjaźń, czy warto posiadać przyjaciela i dlaczego jego posiadanie jest „skarbem”.
Książka: Joanna Jagiełło – Zielone martensy
marzec-kwiecień 2023 r.
Czas trwania: 45 minut
Temat: Opowiadanie obrazem czyli o roli ilustracji w książce
Jaką rolę pełni ilustracja? Czy praca ilustratora jest trudna? Podczas warsztatów porozmawiamy o roli ilustracji w książce oraz poznamy sylwetki wybitnych polskich ilustratorów.
Książki: Barbara Gawryluk – Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów
maj-czerwiec 2023 r.
Czas trwania: 60 minut
3. Spotkania autorskie dla klas I-VIII są okazją do poznania zarówno popularnych, jak i mniej znanych autorów książek dla dzieci i młodzieży. Spotkania mogą być wzbogacone o możliwość zakupu książki i uzyskania w niej osobistej dedykacji. Czas trwania: 60 minut. Harmonogram spotkań dostępny jest tu: https://www.mbddim.pl/index.php/features/all-templates-positions
4. Kino z szerokim repertuarem filmowym. Nauczyciel ma możliwość doboru filmu z bibliotecznej kolekcji, dostosowanego do wieku i upodobań dzieci. Szczegółową ofertę z wykazem filmów wysyłamy mailowo.
5. Wycieczki po bibliotece są okazją do poznania pracy bibliotekarza od kulis. Podczas spotkania prezentujemy uczestnikom księgozbiór dostosowany do ich wieku i potrzeb, opowiadamy, jak ułożone są książki w bibliotece oraz pokazujemy, jak znaleźć konkretną pozycję na półce. Po wycieczce, wzbogaconej multimedialną aktywnością, uczniowie wiedzą, jak można zapisać się do biblioteki, jakie zasady w niej panują oraz z jakich zajęć mogą skorzystać. Czas trwania : 45 minut.
ZAPRASZAMY!
- Szczegóły
- Mateusz Florczak
- Kategoria: Blog
- Odsłony: 104
Mały Wolontariat jest skierowany przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych. W ramach tego projektu wolontariusze przepracowują część godzin w bibliotece, część w domu. Wśród zadań Małego Wolontariatu jest roznoszenie ulotek, dwugodzinna wizyta w bibliotece połączona z wypełnieniem ankiety oraz pisanie recenzji ulubionych książek (poprzedzone warsztatem twórczego pisania).
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Blog
- Odsłony: 1819
Zgłoszenia grup przedszkolnych do udziału w warsztatach, wycieczkach i spotkaniach autorskich przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zgłoszenia do udziału w seansach filmowych przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: nazwa placówki, imię i nazwisko nauczyciela, telefon kontaktowy, e-mail, wiek i liczba uczestników, temat spotkania. Terminy warsztatów umawiane będą indywidualnie.
1. Harmonogram warsztatów "O czym mówią książki?":
Temat: Jak to się skończyło?
Podczas warsztatów będziemy ćwiczyć wyobraźnię z książką litewskiego autora Juliusa Kelerasa „17 niedokończonych historyjek”. Poznamy śnieg, który nie chciał być biały i tygrysa, który obgryzał paznokcie. Porozmawiamy o dobrych i złych zakończeniach. I o tym, dlaczego niektóre książki nie mają zakończenia. W drugiej części warsztatów będziemy tworzyć kolażowe historyjki z papieru do decoupage’u zaprojektowanego przez ilustratorkę książki Juliusa Kelrasa – Vandę Padimanskaitė. Polecane dla 5 i 6-latków. Czas trwania: 60 minut.
Zajęcia realizowane są w lutym i marcu 2023 r.
Temat: Co robisz z pomysłem?
Podczas warsztatów poruszymy temat praw dziecka i zatrzymamy się na dłużej przy prawie do wyrażania siebie i rozwijania swoich pasji. Do dzielenia się swoimi pomysłami będzie nas zachęcać Yamada Kobi, autor książki „Co robisz z pomysłem” oraz bohaterowie „Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe". Nie zabraknie czasu na twórcze działania i realizację własnego projektu z kartonowego pudełka. Czas trwania: 60 minut.
Zajęcia realizowane są w kwietniu i maju 2023 r.
Temat: Jego Wysokość Organy
Jaki jest największy instrument na świecie i kto grał na nim najpiękniej? Opowieści o organach i Janie Sebastianie Bachu towarzyszyć będzie sporo muzyki i muzykowanie na BumBumRurkach oraz warsztaty plastyczne, na których wykonamy papierową perukę i kieszonkowy instrument. Czas trwania: 60 minut.
Zajęcia realizowane są w czerwicu 2023 r.
2. Spotkania autorskie są okazją do poznania zarówno popularnych, jak i mniej znanych autorów książek dla dzieci. Czas trwania: 60 minut. Aktualny harmonogram spotkań dostępny jest na stronie: https://www.mbddim.pl/index.php/features/all-templates-positions
3. Kino z szerokim repertuarem filmowym. Nauczyciel ma możliwość doboru filmu z bibliotecznej kolekcji, dostosowanego do wieku i upodobań dzieci. Szczegółową ofertę z wykazem filmów wysyłamy mailowo. Na seanse filmowe zapraszamy we wtorki o godzinie 10.00.
4. Wycieczki po bibliotece są okazją do poznania pracy bibliotekarza od kulis. Podczas spotkania prezentujemy dzieciom księgozbiór dostosowany do ich wieku i potrzeb, opowiadamy, jak ułożone są książki w bibliotece oraz pokazujemy, jak znaleźć konkretną pozycję na półce. Czas trwania : 45 minut.
Zapraszamy!
Strona 1 z 7