Kalendarz wydarzeń

poniedziałek. 05 lipiec, 2021 - niedziela. 11 lipiec, 2021
Tydzień 27
poniedziałek. 05 lipiec, 2021
11:00

GIMP kurs obsługi programu

Zapraszamy na wakacyjny kurs obsługi programu graficznego GIMP.
 
Forma zajęć:
Zajęcia odbywają się w grupie siedmioosobowej w sali technicznej. Każdy z uczestników zajęć ma do dyspozycji stanowisko komputerowe. Zajęcia trwają  łącznie 12 godzin  po dwie godziny na spotkanie. Terminy warsztatów: 5,7,9,12,14,16 lipca, godzina 11.00.
 
Scenariusz zajęć:
Pierwsze trzy zajęcia to cykl "podstaw", natomiast trzy kolejne to rozwinięcie w trzy różne strony (retusz fotografii, projektowanie w Gimpie oraz tworzenie od zera w Gimpie).

1 zajęcia (Poniedziałek 5.07.) - Wstęp do obsługi Gimpa
Zajęcia wstępne i zapoznawcze. Prezentacja możliwości programu. Omówienie podstawowych pojęć z dziedziny grafiki cyfrowej. Pierwsze kroki z programem, omówienie interfejsu, nawigacja, skróty klawiszowe, narzędzia, ustawienia. Pokazanie przydanych stron i linków z bankami zdjęć.Tworzenie nowych projektów, zapisywanie, kadrowanie, warstwy, tworzenie warstw. Czas na pytania i propozycje tematów.

2 zajęcia (Środa 7.07) - Korekcja świetlna i barwna
Narzędzia do korekcji świetlnej i barwnej. Krzywe, Poziomy, Barwa-nasycenie, punkty wzorcowe. Trochę wiedzy teoretycznej o robieniu zdjęć. Prezentacja opowiadająca o podstawowych pojęciach z dziedziny fotografii. Jak uniknąć prześwietlania zdjęć i kiedy warto zrobić zbyt ciemne zdjęcie. Ćwiczenia praktyczne i czas na pytania.

3 zajęcia (Piątek 9.07) - Zaznaczanie i maski
Narzędzia do zaznaczania w Gimpie. Jak i po co zaznaczać, do czego służą poszczególne funkcje zaznaczania. Czym są maski (prezentacja). Robienie prostych fotomontaży oraz podstawowe ćwiczenia na maskach. Ćwiczenia praktyczne i czas na pytania.

4 zajęcia (Poniedziałek 12.07.) - Retusz fotografii
Po co retuszujemy zdjęcia?
Usuwanie zanieczyszczeń ze starych zdjęć. Retusz i czyszczenie skóry.
Usuwanie przebrawień i flar od słońca. Fotomontaż za pomocą retuszu.
Nazywanie warstw. Grupowanie folderów. Higiena pracy.
Ćwiczenia praktyczne i czas na pytania.

5 zajęcia (Środa 14.07) - Projektowanie graficzne
Prezentacja dotycząca tworzenia szablonów na wydarzenia i plakatów.
Jak i po co można łączyć ze sobą tekst i obraz.
Po co jest projektowanie graficzne.
Czym jest siatka i po co projektować na siatce (prezentacja).
Narzędzia do typografii i tworzenia krzywych w Gimpie.
Ćwiczenia praktyczne i czas na pytania.

6 zajęcia (Piątek 16.07) - Tworzenie w Gimpie
Jak rysować w Gimpie bez umiejętności rysunkowych i tabletu?
Narzędzia do tworzenia pędzli, korzystanie z masek i wszystkich dotychczas poznanych technik.
Tworzenie zaawansowanego fotomontażu przy pomocy szerokiego zestawu narzędzi.
Tworzenie giphów.
Ćwiczenia praktyczne, czas na pytania i podsumowanie.

Wiek uczestników: młodzież, dorośli

Liczba miejsc ograniczona, wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy on-line.

14:00

Gobelin - warsztaty

Zapraszamy na 5-dniowe wakacyjne warsztaty sztuki artystycznego tkania.

Forma zajęć:

Zajęcia odbywają się w grupie siedmioosobowej. Każdy uczestnik zajęć otrzymuje swoją ramę do tkania, jak również zestaw materiałów. Na czas warsztatów zostały przygotowane ramy do artystycznych gobelinów według tradycji polskich mistrzów sztuki tkackiej (jak np. Joanny Hasior) nauczanej w PLSP w Supraślu. Zajęcia trwają  przez 5 kolejnych dni po 1,5 godziny. Gdyby nie udało się skończyć makatki w ciągu tygodnia warsztatów, będzie można kontynuować swą pracę w bibliotece do końca wakacji.

Scenariusz zajęć:

Tkanie gobelinów poprzedzone zostanie instruktarzem. Każdy z uczestników sam wybierze projekt, którym będzie się inspirować przy tkaniu. Będą to reprodukcje dzieł znanego malarza Claude’a Monet’a. 

Wiek uczestników:

młodzież (10+), dorośli

Liczba miejsc ograniczona, wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy on-line.

piątek. 09 lipiec, 2021
11:00

Wakacyjne kino na Tynieckiej

Animowana komedia przygodowa o świecie szpiegów. Bohater jest najwyższej klasy profesjonalistą o aparycji uwodzącej każdą kobietę. W swoim fachu nie ma mu równych, pomaga mu naukowiec i asystent, który twierdzi, że przeszkodą w działaniach jest wygląd agenta i zamienia go w gołębia. Czy ten duet poradzi sobie w trudnych sytuacjach?

Kino familijne, Twentieth Century Fox Animation 2019, czas 98 min., kat. wiek. 6+

Szczegółowe informacje o seansie (tytuł filmu) dostępne są w zakładce Repertuar (link otwiera się w nowym oknie).

Wstęp wolny, rezerwacja dotyczy dzieci i dorosłych, prosimy o podanie pełnych i aktualnych danych w formularzu rejestracji on-line.

Przed przyjściem do kina prosimy o zapoznanie się z Procedurami przestrzegania zasad bezpieczeństwa epidemicznego obowiązującymi w „Kinie na Tynieckiej” (link otwiera się w nowym oknie).

 

sobota. 10 lipiec, 2021
11:00

Pokaz bajek „Wiking Tappi”

Najbliższa sobota w kinie na Tynieckiej to spotkanie z dzielnym, dobrodusznym wikingiem i jego przyjaciółmi. „Wiking Tappi”, to projekt będący adaptacją książek autorstwa Marcina Mortki, które są niezwykle popularne zarówno w Polsce jak i za granicą. Inspiracją dla tych pogodnych animacji jest niesamowity świat i stworzenia rodem ze skandynawskiego folkloru.

Wstęp na seans jest bezpłatny, rezerwacja miejsc na stronie biblioteki. Przed przyjściem do kina prosimy o zapoznanie się z Procedurami przestrzegania zasad bezpieczeństwa epidemicznego obowiązującymi w „Kinie na Tynieckiej” (link otwiera się w nowym oknie).

O filmie:

Wiking Tappi to dobroduszny obrońca Szepczącego Lasu – życzliwy i zawsze niosący pomoc swoim magicznym przyjaciołom. Wraz z reniferem Chichotkiem przeżywają w lesie mnóstwo przygód i potrafią znaleźć wyjście z każdej trudnej sytuacji.

Obok Tappiego i jego nieodłącznego druha, psotnego renifera Chichotka, widz ma okazję poznać chociażby wiedźmę Skrzypichę, trolla Gburka, elfkę Świetliczkę, kruka Paplaka, a ponadto smoki, olbrzymy, skrzaty i wiele innych baśniowych postaci. Jak to w bajkach bywa, są one zarówno dobre, jak i złe, ale nawet te, które z początku wydają się czarnymi bohaterami, dzięki pomysłowości Tappiego wkrótce dołączają do grona jego przyjaciół. W ten oto sposób bajki pokazują, że w każdym tkwi dobro, trzeba jedynie umieć je odnaleźć.

Reżyseria: A. P. Morawski, T. Moult – Milewska, M. Kur, M. Cholerek, E. Borysewicz, Marcin Podolec, Kacper Zamarło, Ł. Kacprowicz, M. Graj

Kraj i rok produkcji: Polska 2018

Odcinki: „Zamieszanie z zimowymi zapasami”, „Przeogromny kłopot”, „Magiczna kołyska”, „Opowieści gawędziarza”, „Awantura z wodnikami”

Czas trwania: 54 min.

Kategoria wiekowa: 4+

 

Wydarzenie finansowane jest ze środków pochodzących z Budżetu Obywatelskiego 2021 w ramach projektu „Biblioteka z ogrodem zamiast betonu, otwarta w weekendy, rozkWita na Tynieckiej - bezpłatne koncerty, filmy, nowości wydawnicze, warsztaty, kawa, hamaki i źródełko wśród kwiatów”.