„Biblioteka z ogrodem otwarta w soboty i niedziele!

Bezpłatne kino, koncerty, książki, warsztaty na Tynieckiej"

to jeden ze zwycięskich projektów IV edycji budżetu partycypacyjnego

w rejonie 6, w dzielnicy Mokotów.

 

Projekt zakłada realizację weekendowych atrakcji rodzinnych od stycznia do grudnia 2018 r. 
w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI. Spotkania w ramach projektu są otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób po uprzednich zapisach na stronie internetowej biblioteki (kalendarz wydarzeń) i bezpośrednio w bibliotece.

Roczną ofertę działań tworzą:


KINO - projekcje filmów w KINIE W BIBLIOTECE (aktualny repertuar dostępny w bibliotece lub po zalogowaniu się w zakładce repertuar kina na stronie www.mbddim.pl);
KSIĄŻKI – korzystanie z zasobów biblioteki, wypożyczanie i zwrot nowości wydawniczych;

WARSZTATY - tematyczne warsztaty rodzinne z autorami, ilustratorami, specjalistami w danej dziedzinie;

KONCERTY dla dzieci – spotkania z twórcami inspirującymi się literaturą, poezją, awangardą literacką;
OGRÓD – korzystanie w miesiącach letnich z ogrodzonego terenu na zewnątrz biblioteki, na którym plenerowa czytelnia umożliwi relaks z książką i kawą na hamakach, leżakach i trawie, z artystycznym muralem o książkach/czytaniu.

Biblioteka jest czynna w ramach projektu w systemie weekendowym

(dwie soboty i jedna niedziela w miesiącu).

 

STYCZEŃ – 7.01, 13.01, 20.01

Od 10:00 do 16:00 zapraszamy do skorzystania z księgozbioru, multimediów, gier planszowych… oraz:

 

7 stycznia (niedziela)

11:00 – seans filmowy - zwariowana animowana komedia rodzinna ze studia DreamWork Animation, ekranizacja bijącej rekordy popularności serii książek. Dwóch obdarzonych wyjątkowo niezwykłą wyobraźnią kolegów szkolnych słynie z niesamowitych wyczynów.

Rezerwacja miejsc on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń.

13 stycznia (sobota)

11:00 – „Miasto bez smogu” – warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 5-9 lat, ukazujące pozytywny
i negatywny wpływ człowieka na otaczające środowisko. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jakie znaczenie dla życia na Ziemi ma powietrze; czym jest smog; sprawdzą, czy można stworzyć ogród w szkle. Poprzez zabawę i eksperymenty poznają właściwości powietrza… , a wszystko po to, aby dbać o nie każdego dnia.

Zapisy on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń, liczba miejsc ograniczona, prosimy o rejestrację wyłącznie dzieci.

20 stycznia (sobota)

11:00 – warsztaty z Robertem Romanowiczem – ilustratorem takich książek dla dzieci jak: „A niech to gęś kopnie”, „Dziób w dziób”, „Ziuzia”, „Ziuzia i coś niezwykłego”, „Skarpety i papiloty”, „Misza i Grisza ratują świat”, „Kapselek”. Tworzy m.in.: ilustracje prasowe, plakaty teatralne, instalacje, tunnel book’i, książki pop-up, fotografuje.  Spotkanie dla dzieci w wieku 6+

Zapisy on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń, liczba miejsc ograniczona, prosimy o rejestrację wyłącznie dzieci. Rejestracja rusza  5 stycznia.

 

 

 

 LUTY – 3.02, 11.02, 17.02

3 lutego (sobota)

14:00 - seans filmowy - piękna, refleksyjna animacja o dzielnym chłopcu, który mieszka w Japonii i opiekuje się swoją chorą matką. Pewnego dnia bohater musi zmierzyć się ze złymi duchami, wyjaśnić rodzinne tajemnice oraz odkryć swoje nadprzyrodzone moce. 

Rezerwacja miejsc on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń.

 

11 lutego (niedziela)

 

11:00 - MALI SINDBADZI. DZIECI W DRODZE - kiedy mali uchodźcy z Syrii zatrzymali się na jakiś czas w Grecji, dostali na dalszą drogę ręcznie uszyte plecaki, a w nich dzienniki podróży z fragmentem Przygód Sindbada Żeglarza.

Powędrujemy ich tropem, szlakiem małych historii, które wciąż wydarzają się na morzu i na lądzie. Będziemy również wędrować śladami polskich dzieci, które podczas wojennej zawieruchy znalazły schronienie w dalekich krainach: pod skrzydłami Dobrego Maharadży w Indiach oraz w irańskim mieście Isfahan. Naszym przewodnikiem będzie Sindbad Żeglarz – dzielny wędrowiec, który nigdy nie traci nadziei.

Spotkanie dla dzieci powyżej 8 lat.

Beata Frankowska, Albert Kwiatkowski – opowiadanie
Adeb Chamoun (Syria), Mateusz Szemraj (Polska) – muzyka
Katarzyna Szpilkowska – scenografia

 

17 lutego (sobota)

11.00 - warsztaty pt. „Opowieści komiksowe” z Adamem Wójcickim - rysownikiem i ilustratorem takich książek jak „O.G.R.Ó.D”, „Binek i Pulpet w świątyni Majów”, „Binek i Pulpet w królestwie chińskiego smoka”. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, laureatem m.in. międzynarodowego konkursu „Książka dobrze zaprojektowana” (2012).

W wolnej chwili zajmuje się muralem. Podczas „Opowieści komiksowych” zobaczymy czy straszna historia może okazać się śmieszna w zależności od użytych środków? Dowiemy się jak zmienić radosną bajkę w dreszczowiec? Przekonamy się na ile sposobów można opowiadać komiksem. Wraz z uczestnikami warsztatów stworzymy wielką komiksową planszę, a potem z pomocą Adama Wójcickiego każdy uczestnik stworzy własną komiksową opowieść. Warsztaty dla dzieci od 7 lat.

Zapisy on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń, liczba miejsc ograniczona, prosimy o rejestrację wyłącznie dzieci. Rejestracja rusza  2 lutego.

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Biblioteka z ogrodem otwarta w soboty i niedziele! Bezpłatne kino, koncerty, książki, warsztaty na Tynieckiej".

 

 

MARZEC - 3.03, 17.03, 25.03

3 marca (sobota)

11.00 - seans filmowy - Storm. Opowieść o odwadze

Dwunastoletni bohater Storm Voeten, syn drukarza Klaasa, ucieka z tajemniczym listem wydrukowanym przez ojca i od tej pory jest poszukiwany przez inkwizytora. Pomaga mu Marieke, odważna dziewczyna żyjąca w kanałach Antwerpii. Storm musi wygrać z czasem i uratować życie ojca. Holenderski film kostiumowy przybliżający młodym widzom czasy reformacji.

Film dla dzieci, Phanta Basta! 2017, reż. D. Bots, Czas 105 min., 11+

Marcinek - Nagroda Jury Dziecięcego, najlepszy pełnometrażowy film dla dzieci 2017, 35. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Rezerwacja miejsc on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń.

17 marca (sobota)

17.00 - Operowo-językowy zawrót głowy! Przygotowany z niezwykłą dbałością o wysoki poziom arty­styczny spektakl edu­kacyjny, który przybliża młodym melo­manom muzykę klasyczną, zachęca do poprawnego posłu­giwania się polszczyzną, a przy tym bawi nie tylko najmłodszych, ale również ich opiekunów.

Ta barwna opowieść w zabawny, lekki, i chwilami zaska­kujący sposób wprowa­dza młodych słuchaczy w świat muzyki kla­sycz­nej, oraz trudności związanych z dykcją i mową ojczystą. Nie znaj­dziemy tu jednak nużącej dydaktyki. Prze­ciwnie. Operowo-językowy zawrót głowy to dosko­nała okazja do zabawy i śmiechu. Chodzi przecież o to, by zarazić dzieci zapałem do piękna klasycz­nej opery i razem z nimi przeła­mać wiele języko­wych trudności. Dlatego w spekta­klu pojawią się wspólne zabawy i ćwiczenia, pojedynki „na słowa”, a nawet aria śpiewana razem z publicznością. Inspiracją do powstania mini opery były wiersze wybitnej pisarki dziecięcej — Małgorzaty Strzałkowskiej, pochodzące z tomików Gimnastyka dla języka, oraz Wierszyki łamiące języki. Za zgodą autorki, wybrane wiersze zostały włączone do spektaklu.

Strona projektu http://www.miniopera.pl/

Spektakl operowy w formie koncertu, z elemen­tami reżyserii i scenografii przeznaczony jest dla dzieci w wieku 7-13 lat. Czas 60 minut.

Rezerwacja miejsc on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń. Rejestracja rusza 2 marca.

25 marca (niedziela)

12.00 - BUDYŃ JULKA TUWIMA – koncert na Mokotowie! Budyń Julka Tuwima to poezja Juliana Tuwima w parafrazach znakomitych autorów literatury dziecięcej – Wandy Chotomskiej, Agnieszki Frączek, Marcina Brykczyńskiego, Marty Guśniowskiej. Żywiołową i wielowarstwową muzykę skomponował Jacek Szymkiewicz („Budyń” – lider zespołu POGODNO), do nagrania której zaprosił Aleksandra Orłowskiego (perkusja), Siostry Kępisty (wiolonczela i wibrafon) oraz dwójkę wspaniałych wokalistów Joannę Ewę Zawłocką i Czesława Mozila.

Julian Tuwim jak nikt rozumiał zachowania dzieci, ich ruchliwą naturę i optymizm. Piosenki skomponowane przez Jacka "Budynia" Szymkiewicza to energiczna muzyka idealna do zabawy pośród różnorodności barw i pogodnych nastrojów poezji, która uczy zrozumienia, szacunku i sympatii do innych - http://tidal.com/album/81003228

Wystąpią: Jacek Szymkiewicz (POGODNO), Joanna Ewa Zawłocka, Sebastian Pikula, Wojtek Sobura

Uwaga! Podczas spotkania będzie istniała możliwość zakupu albumu  „Budyń Julka Tuwima”!

Strona projektu „Budyń Julka Tuwima” http://www.budynjulkatuwima.pl/

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na koncert. Zapisy na stronie biblioteki www.mbddim.pl Wstęp bezpłatny! Rejestracja rusza 9 marca.

 

 

Profil projektu na portalu społecznościowym: https://www.facebook.com/bibliotekazogrodemTyniecka/