Kalendarz wydarzeń

piątek, kwiecień 25, 2025
00:00

"Dodajemy odwagi"

„Dodajemy odwagi” – sylwetki bohaterów i bohaterek getta warszawskiego.

W dniach 18–25 kwietnia w górnej sali dla młodzieży zapraszamy do obejrzenia mikro wystawy „Dodajemy odwagi”, poświęconej niezwykłym postaciom związanym z historią getta warszawskiego:
- Marek Edelman – jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim.
- Mary Berg – autorka poruszającego dziennika, będącego jednym z pierwszych świadectw życia pod okupacją.
- Emanuel Ringelblum – historyk, twórca Tajnego Archiwum Getta Warszawskiego.
- Izrael Milejkowski – lekarz, organizator pomocy medycznej dla ludności getta.
- Marysia Ajzensztadt – nazywana „słowikiem getta”, śpiewała w kawiarniach, teatrach i na tajnych koncertach.
- Nachum Grzywacz – pracownik kuchni getta i uczestnik działalności Tajnego Archiwum.

Wystawa przybliża sylwetki osób, które wykazały się wyjątkową odwagą i determinacją w tragicznych realiach okupacji. Towarzyszą jej książki i publikacje, które pogłębiają wiedzę na temat życia w getcie oraz losów jego mieszkańców.

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w gettcie warszawskim - pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN corocznie organizuje akcję społeczno-edukacyjną ŻONKILE. Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, do końca życia w rocznicę  powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by złożyć żółte kwiaty i oddać  hołd poległym towarzyszom. Akcja Żonkile nawiązuje do tej tradycji. Przypinając papierowy kwiat pokazujemy, że łączy nas pamięć o wydarzeniach 1943 roku. Ten gest nie ma na celu wyrażania poparcia dla jakichkolwiek ideologii, państw, czy narodów, jest wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.


Wystawa udostępniona przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Przeczytaj o Powstaniu w getcie warszawskim - informacje historyczne.

17:00

Pokaz filmu dla dzieci

Przepiękna opowieść o niełatwej drodze do tronu ukochanego władcy. Zagubiony i osierocony bohater, spotyka dziedzica tronu. Pełna przygód i wyzwań wyprawa wystawi na próbę ich przyjaźń w starciu ze śmiertelnym wrogiem.

Kino familijne, 2024, czas 113 min., kat. wiek. 7+

Szczegółowe informacje o seansie (tytuł filmu) dostępne są w zakładce Repertuar (klik tutaj)

Wstęp wolny, rezerwacja dotyczy dzieci i dorosłych, prosimy o podanie pełnych i aktualnych danych w formularzu rejestracji on-line.

Zasady uczestnictwa:
- w sali teatralno-kinowej obowiązuje zakaz jedzenia i picia,
- dzieci pozostają pod opieką rodziców lub opiekunów przez cały czas trwania seansu,
- ubrania wierzchnie oraz obuwie należy pozostawić przed salą lub w szatni,
- prosimy, aby dzieci nie wchodziły na scenę i nie przeszkadzały innym widzom,
- prosimy o wyciszenie telefonów komórkowych przez cały czas trwania seansu.

Zapraszamy!

17:00

Warsztaty rysowania mang i komiksów

Na zajęciach uczestnicy poznają podstawowe techniki i materiały do tworzenia ilustracji, techniki rysowania postaci, w tym pozy i ruch. Uczą się dodawać kolory, efekty specjalne i wykończenia, aby tworzyć wciągające historie. Głównym tematem spotkania będzie rysowanie stworzeń z japońskiego folkloru Tanuki, poznanie mitu o Tanukim, tworzenie własnej postaci inspirowanej mitem.

Prowadzenie: Joanna Burzyńska – jedna z inicjatorek powstania Klubu Czytelników Mangi działającego w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI, wolontariuszka m.in. „Wioski Bullerbyn”; uczestniczka kursu rysunku i malarstwa w Studio Domin w Warszawie.          

Zapisy: www.mbddim.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 646 46 49

Zapraszamy osoby w wieku 10-14 lat.