Kalendarz wydarzeń

sobota, listopad 30, 2024
00:00

Wystawa ilustracji do książki Marty Kopyt „Trio i Kulo. W krainie matematyki”

Zapraszamy na wystawę edukacyjną „Podróże matematyczne z Triem i Kulem” wokół geometrycznej książki obrazkowej Marty Kopyt „Trio i Kulo. W krainie matematyki”.

O książce:
"Na pewno gdzieś na świecie są istoty – rozmyślał Kulo – które chciałyby się ze mną poturlać. Najlepiej żeby były okrągłe jak ja. Muszę je odnaleźć". Kulo marzy o tym, by się z kimś poturlać – najlepiej z górki na pazurki. Gdyby Trio był kulą, byłby idealnym kompanem do turlania się, ale... jest trójkątem. Najlepszym trójkątnym przyjacielem, jakiego można sobie wymarzyć, bo rusza z Kulem w nieznane, żeby znaleźć kogoś do turlania się. Wspólnie przemierzają wiele krain i prowadzą poszukiwania wśród liczb, figur płaskich i przestrzennych. Są jak podróżnicy, którzy odkrywają nieznane lądy i ludy, ich zwyczaje, upodobania, plusy i minusy.

O autorce:
Marta Kopyt – artystka i popularyzatorka matematyki. Mama dwóch cudownych chłopców, właścicielka sztucznego konia i żywego psa. Autorka książek "Gdzie dzisiaj śpimy?" (Druganoga), "Punkt wyjścia. Wytwórnik geometryczny" (Wytwórnia) i "Legendy warszawskie" (Dom Spotkań z Historią). Ma swoją rubrykę w czasopiśmie "Kosmos dla Dziewczynek", w której prezentuje matematyczne zagadki. Współpracuje z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wymyśliła i od 2019 roku organizuje festiwal "Nienawidzę matematyki".

Wystawa realizowana jest we współpracy z Wydawnictwem Druganoga. Można ją oglądać w godzinach pracy biblioteki do 31 grudnia. Wstęp wolny!

00:00

Wystawa ilustracji do książki Bohdana Butenki „Gapiszon i...”

Gapiszon, chłopiec w pasiastej czapeczce, był ulubioną postacią Bohdana Butenki. Gapiszon miał jednak wiele imion. Po angielsku nazywał się Scatterbrain, po francusku Nigaudin, po litewsku Pupikas. W książce „Gapiszon i...” oraz na wystawie poświęconej temu wydaniu poznacie przygody Zipfelzapfela…

O autorze:
Bohdan Butenko - polski rysownik, uznany na całym świecie, wielokrotnie nagradzany, ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. Twórca postaci Gapiszona i innych.

Wystawa realizowana jest we współpracy z Wydawnictwem Widnokrąg. Można ją oglądać w godzinach pracy biblioteki do 12 grudnia. Wstęp wolny!

12:00

IV Mokotowski Kiermasz Książek dla Dzieci i Młodzieży

IV MOKOTOWSKI KIERMASZ KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY to całodniowy mikołajkowo-świąteczny piknik z książką i jedenastką wydawców w jednym miejscu, czyli w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI! Obecne będą: Agora dla dzieci, Druganoga, Ezop, Hokus-Pokus, Kropka, Kultura Gniewu, Muchomor, Polarny Lis, Tatarak, Widnokrąg i Wytwórnia.

To okazja, by miło spędzić czas, bo program, jak zwykle, ciekawy i bogaty: wystawy, spektakl dla dzieci, warsztaty, spotkania autorskie, sitodruk, ale też, by porozmawiać z wydawcami, poradzić się w sprawie książkowych prezentów. Oferta będzie autorska, wyselekcjonowana, znakomita!

Wydawcy przygotują świąteczne rabaty na książki nagradzane w konkursach literackich czy ilustratorskich. Nie zabraknie nowości wydawniczych!

Zapraszamy do biblioteki w sobotę, 30 listopada, w godzinach 12:00-18:00. Wstęp wolny!

Zobaczcie, co przyszykowaliśmy dla Was.

Wydarzenia towarzyszące:

12:00-13:00 - spektakl „Sokrates w piaskownicy” w wykonaniu Wędrownego Teatru Lalek „Małe Mi” (sala kinowo-teatralna) Zapisy (klik tutaj)

12:30-14:00 - Sławomir Czajkowski, autor książki "Mała Agentka i wielki wyścig", będzie podpisywał swoją premierową powieść na stoisku wyd. Ezop (sala górna)

 

14:00-15:00 - spotkanie z Bogusiem Janiszewskim, współtwórcą serii książek "Kurzol" wyd. Agora dla dzieci (sala kinowo-teatralna) Zapisy (klik tutaj)

14:30 Polska Szkoła Ilustracji – wykład międzypokoleniowy Małgorzaty Telegi (sala górna) Zapisy (klik tutaj)

15:30-16:15 „Moja mama jest kierowcą ciężarówki” – warsztaty dla dzieci na podstawie książki wyd. Muchomor (sala kinowo-teatralna) Zapisy (klik tutaj)

16:30-18:00 warsztaty z ilustratorką Martą Ignerską, m.in. książki "Superhipermegaważna misja" wyd. Kultura Gniewu (sala kinowo-teatralna) Zapisy (klik tutaj)

Ponadto w godz. 12:00-18:00:

  • otwarty warsztat sitodruku – tworzenie mikołajkowych zakładek

  • pakowanie prezentów

  • tworzenie ozdób choinkowych

  • wystawa ilustracji do książki Bohdana Butenki pt. „Gapiszon i…” (wyd. Widnokrąg)

  • wystawa ilustracji do książki Marty Kopyt „Trio i Kulo. W krainie matematyki” (wyd. Druganoga)

 

12:00

Spektakl „Sokrates w piaskownicy”

SOKRATES W PIASKOWNICY to radosne, rozśpiewane widowisko zapraszające do zabawy i rozmowy na KAŻDY temat. Lalkowi bohaterowie Sophia i Philo siedzą w piaskownicy rozmawiając o Miłości, Złości, Odwadze i Strachu, Zabawie i Nudzie, Dzieciach i Dorosłych. Ich pytania skłaniają do rodzinnego filozofowania, zadawania kolejnych pytań, odpowiadania na nie, budzą ciekawość świata i siebie. Przedstawienie powstało na bazie scenariusza Sławy Tarkowskiej, którego podstawą były wywiady przeprowadzone z dziećmi z różnych środowisk i miejscowości w całej Polsce, w ramach Stypendium MKiDN 2019.

Muzyka: Katarzyna Jackowska- Enemuo i Antek Sojka
Scenografia: Katarzyna Samosiej
Obsada: Daniel Kiermut, Sława Tarkowska (Wędrowny Teatr Lalek „Małe Mi”)

30 listopada godzina 12:00

Wiek 4+

Zapisy ruszają 20 listopada o godz. 18:00: online www.mbddim.pl, tel. 22 646 46 49 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Obowiązuje rezerwacja grupowa.

lokalizacja: sala kinowo-teatralna

 ______________________________________________________________________________________________


Spotkanie realizowane jest podczas IV Mokotowskiego Kiermaszu Książek dla Dzieci i Młodzieży, który trwa od 12.00 do 18.00
(Tego dnia biblioteka nie realizuje wypożyczania i zwracania książek).

14:00

Spotkanie autorskie z Bogusiem Janiszewskim współtwórcą serii KURZOL

Kurzol. Kto ukradł pamięć? - spotkanie z Bogusiem Janiszewskim współtwórcą serii KURZOL

Co się dzieje w twoim mózgu, gdy przesadzisz z telefonem? Impulsy skaczą jak szalone, glutaminiany nie wyrabiają się z robotą, a neurony przestają stykać. Dlaczego tak trudno zapamiętać ważne rzeczy? Razem z Kurzolem, Antkiem i Agatą oraz jednym z autorów ich przygód zapraszamy na wycieczkę do wnętrza organizmu!

Seria o Kurzolu to brawurowe połączenie komiksu i tradycyjnej opowieści, która pomaga młodym czytelnikom zrozumieć, jak działa organizm i co zrobić, by miał się jak najlepiej. Na spotkaniu poznamy tytułowego bohatera i wraz z nim wyruszymy w niezwykłą podróż do wnętrza organizmu. Spotkamy tam szereg niezwykłych postaci – Kortyzol i Adrenalinę, Serotoninę i Melatoninę. Przy okazji dowiemy się ile metrów ma ludzkie jelito, jak działają na nas hormony, do czego przydają się emocje i ile w końcu mamy tych mózgów.

Boguś Janiszewski - Pisarz, nauczyciel, ekspert związany ze środowiskiem edukacji niepublicznej. Autor licznych, stworzonych wspólnie z ilustratorem Maksem Skorwiderem popularnonaukowych książek dla dzieci z serii „To, o czym dorośli ci nie mówią”:  m.in. „Ekonomia” „Polityka”, „Mózg”, „Kosmos”, „Sztuczna Inteligencja”, „Klimat”, „Emocje” „Sex”, „Bóg” a także książek „Rewolucje”, „Mury” i „Wojny”. Dla Wydawnictwa Agora dla dzieci i Fundacji ISKIERKA wspólnie z Maksem Skorwiderem stworzył charytatywnie książkę-cegiełkę „O, choroba”, pomagającą dzieciom z chorobami nowotworowymi. Z ilustratorką Nikolą Kucharską tworzy serię o Kurzolu („Kurzol. Gdzie się podział sen?”, „Kurzol. Strach się bać!”, „Kurzol. Kto ukradł pamięć?”). W listopadzie 2024 ukaże się książka „Skąd się wzięła Polska” stworzona we współpracy z Agnieszką Jankowiak-Maik i Maksem Skorwiderem. Ostatnio w Wydawnictwie Agora ukazała się kolejna wspólna pozycja Bogusia Janiszewskiego i Maksa Skorwidera – „Książka o Narkotykach. Nieporadnik”.

30 listopada godzina 14:00

Spotkanie dla dzieci w wieku 7-11 lat.

Zapisy ruszają 20 listopada o godz. 18:00: online www.mbddim.pl, tel. 22 646 46 49 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rezerwacja miejsca na spotkanie dotyczy dzieci.

Spotkanie realizowane we współpracy z Wydawnictwem Agora dla Dzieci.

lokalizacja: sala kinowo-teatralna

 ______________________________________________________________________________________________


Spotkanie realizowane jest podczas IV Mokotowskiego Kiermaszu Książek dla Dzieci i Młodzieży, który trwa od 12.00 do 18.00
(Tego dnia biblioteka nie realizuje wypożyczania i zwracania książek).

14:30

Z Elemelkiem i Byczkiem Fernando. Ilustracje, które łączą pokolenia. Opowieść

"Z Elemelkiem i Byczkiem Fernando. Ilustracje, które łączą pokolenia."

Opowieść o Polskiej Szkole Ilustracji (1950-1980)

Lata 1950–1980 określa się jako najlepszy okres polskiej ilustracji książkowej. Wówczas ilustracja osiągnęła bardzo wysoki poziom artystyczny, stając się polską specjalnością - głównie w obszarze ilustracji dla dzieci. Jej twórcy byli  wielokrotnie doceniani i nagradzani, a ich prace prezentowano na światowych wystawach. Ważniejsze jest jednak to, że w wyjątkowy sposób kształtowali wrażliwość, poczucie piękna i humoru kilku pokoleń młodych Polaków. Do grona tych twórców z Polskiej Szkoły Ilustracji należeli m.in.: Maria Orłowska-Gabryś, Zdzisław Witwicki, Janusz Grabiański, Józef Wilkoń, Olga Siemaszko, Jan Marcin Szancer, Bohdan Butenko, Hanna Czajkowska, Teresa Wibik i wielu innych. Dziś są prawie zupełnie zapomiani. Małgorzata Telega przypomni ich wyjątkową twórczość i życie.

Po spotkaniu będzie można zakupić puzzle z ilustracjami dwojga ilustratorów: Marii Orłowskiej-Gabryś „Byczek Fernando” i Zdzisława Witwickiego „Wróbelek Elemelek”.

Prowadzenie - Małgorzata Telega, pasjonatka sztuki, filmów, książek, a także puzzli. Tegoroczna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizująca swój projekt mający na celu przypomnienie twórczość i życie ilustratorów z Polskiej Szkoły Ilustracji (1950-1980). Więcej o projekcie: https://kolekcjepuzzli.pl/

30 listopada godzina 14:30

Spotkanie dla dzieci 7+, młodzieży, dorosłych.

Zapisy ruszają 20 listopada o godz. 18:00: online www.mbddim.pl, tel. 22 646 46 49 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

lokalizacja: sala górna

 ______________________________________________________________________________________________


Spotkanie realizowane jest podczas IV Mokotowskiego Kiermaszu Książek dla Dzieci i Młodzieży, który trwa od 12.00 do 18.00
(Tego dnia biblioteka nie realizuje wypożyczania i zwracania książek).

 

15:30

Warsztat „Moja mama jest kierowcą ciężarówki”

Warsztaty dla dzieci na podstawie książki „Moja mama jest kierowcą ciężarówki” (autor Monica Gabbarrini, tłumacz Landau Celina, Wydawnictwo Muchomor).

Wspólnie zastanowimy się, jakie zawody istnieją i czy są takie, które można nazwać „kobiecymi” lub „męskimi”. To świetna okazja, aby podyskutować o równości i różnorodności w pracy!

Prowadzenie: Katarzyna Radziwiłł

30 listopada godzina 15:30

Spotkanie dla dzieci w wieku 3-6 lat.

Zapisy ruszają 20 listopada o godz. 18:00: online www.mbddim.pl, tel. 22 646 46 49 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rezerwacja miejsca na spotkanie dotyczy dzieci.

Spotkanie realizowane we współpracy z Wydawnictwem Muchomor.

lokalizacja: sala kinowo-teatralna

______________________________________________________________________________________________


Spotkanie realizowane jest podczas IV Mokotowskiego Kiermaszu Książek dla Dzieci i Młodzieży, który trwa od 12.00 do 18.00
(Tego dnia biblioteka nie realizuje wypożyczania i zwracania książek).

 

16:30

Warsztat z Martą Ignerską

Warsztaty wokół książki "Superhipermegaważna misja".

Niezwykłe spotkanie z pozaziemską cywilizacją!
Nadlatują! Ale kto?! Ale skąd? Na pewno przybyli z jakąś misją… Superhiperważną misją! Ciekawe, gdzie wylądują…

W swojej najnowszej książce dla czytelników w każdym wieku Marta Ignerska i Przemysław Wechterowicz, niezwykle popularni i nagradzani autorzy, przyglądają się pewnemu niezwykłemu wydarzeniu – na niebie pojawił się statek obcej cywilizacji! Wy też tego nie przegapcie!

Marta Ignerska: Podwójna laureatka „Oskara” w dziedzinie książki obrazowej – Bologna Ragazzi Award. Trzy razy otrzymała tytuł Książka Roku IBBY (The International Board on Books for Young People) w kategorii graficznej. Zdobywczyni srebrnego medalu w konkursie Ed Award (Europeen Design Award). Książki w jej interpretacji graficznej zostały wpisane na Listę Białych Kruków (White Ravens by Internationale Jugenbibliothek w Monachium). Reprezentowała Polskę na Targach Książki w Londynie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

30 listopada godzina 16:30

Warsztaty dla dzieci w wieku 6+.

Zapisy ruszają 20 listopada o godz. 18:00: online www.mbddim.pl, tel. 22 646 46 49 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rezerwacja miejsc dotyczy dzieci.

Spotkanie realizowane we współpracy z wydawnictwem Kultura Gniewu.

lokalizacja: sala kinowo-teatralna

 ______________________________________________________________________________________________


Spotkanie realizowane jest podczas IV Mokotowskiego Kiermaszu Książek dla Dzieci i Młodzieży, który trwa od 12.00 do 18.00
(Tego dnia biblioteka nie realizuje wypożyczania i zwracania książek).