Kalendarz wydarzeń

wtorek, październik 24, 2023
00:00

WYSTAWA PLAKATÓW LOESJE

W przestrzeni biblioteki prezentujemy wybrane plakaty Loesje. Wybraliśmy takie, które nawiązują do tegorocznego hasła Nocy Bibliotek "Absurd nie czytać!", a także są związane z książką i biblioteką.

Plakaty Loesje zapraszają do refleksji, podważają schematy, zadają pytania, niosą konstruktywne przesłanie, bawią się językiem, zamiast krytykować i osądzać – szukają rozwiązań, mają autorski charakter. Minimalizm plakatów Loesje podkreśla tekst i jego przesłanie.

Loesje to międzynarodowa organizacja promująca wolność słowa. Organizacja powstała w 1983 w Arnhem w Holandii, a w 1989 stała się organizacją międzynarodową. Głównymi zadaniami Loesje są: promowanie wolności słowa i wolności wyrażania opinii, kreatywności, konstruktywnej krytyki, progresywnego myślenia, filozofii, a czasami nawet poezji, poprzez krótkie slogany umieszczane na plakatach, pod którymi zawsze podpisuje się Loesje – fikcyjna postać (Loesje jest holenderskim imieniem żeńskim). Loesje jest obecnie aktywna w ponad 20 państwach, w tym w Polsce.

17:30

Druk 3D warsztaty z projektowania - cykl zajęć dla początkujących

GRUPA POCZĄTKUJĄCA 

24 października o godz. 17.30 zapraszamy dzieci w wieku 9-12 lat na cykl warsztatów projektowania 3D. Podczas warsztatów zajmiemy się projektowaniem obiektów przestrzennych w programie Tinkercad. Poznamy drogę tworzenia projektu: od pomysłu, po realizację, a gotowe modele urzeczywistnimy w postaci wydruków, które uczestnicy będą mogli zabrać do domu. W trakcie cyklu dzieci nauczą się projektować modele również według własnej koncepcji. 

Zajęcia dla dzieci od 9 do 12 roku życia. Zapisy przez stronę: www.mbddim.pl (kalendarz wydarzeń). Prosimy o przestrzeganie kryterium wiekowego przy zapisie na zajęcia. 

Warsztaty odbywają się we wtorki w godzinach 17.30-18.30 (9 zajęć). Terminy zajęć: 24.10, 31.10, 7.11, 14.11, 21.11, 28.11, 5.12, 12.12, 19.12

Tematy zajęć:

  1. Wprowadzenie do druku 3D, opis drukarek i zalogowanie się na platformę Thingiverse.
  2. Wykonanie nakładek na ołówek.
  3. Wykonanie zawieszki do breloka z imieniem w uproszczonej wersji.
  4. Pokazanie pomiarów, utworzenie elementów takich jak stojak na kredki, ściąganie wydruków ze stołu, suwmiarką.
  5. Wykonanie kubka z otworami.
  6. Wykonanie elementów na mikołajki.
  7. Wykonywanie budy dla psa.
  8. Wykonywanie podstawki do telefonu.
  9. Samodzielna zabawa z platformą plus wykonywanie własnych/pobranych z internetu modeli ozdób świątecznych.

Prowadzący:

Paweł Romanowski - absolwent wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Tematyka moich prac dyplomowych dotyczyła druku 3D w technice FDM oraz technice druku z żywicy. Pracuję w firmie zajmującej się projektowaniem i programowaniem układów elektronicznych. Moje zainteresowania to naprawa elektroniki używanej w domu oraz gra na instrumentach (głównie na gitarze, ale także na pianinie). Zajęcia z druku 3D w bibliotece na Mokotowie zacząłem prowadzić w kwietniu tego roku.