Kalendarz wydarzeń
sobota, listopad 19, 2022 |
00:00 |
Wystawa „Świteź”Zapraszamy na wystawę prezentującą niezwykłe ilustracje Anny Pałosz do gry „Świteź” na podstawie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Zadaniem przed jakim stanęła artystka było stworzenie nowoczesnych ilustracji do edukacyjnej gry karcianej, inspirowanej jednym z najważniejszych tekstów naszej kultury. Gra połączona jest kodami QR z internetową platformą wiedzy www.mickiewicz.promocjaksiazki.pl. Projekt „Świteź” został zrealizowany przez Agencję Promocyjną OKO dzięki dofinansowaniu z programu „Ballady i romanse” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, patronat honorowy objął Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a partnerami są Biblioteka Kraków i Teatr Lalek „Rabcio”. Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki do 13 stycznia 2023 r. Wstęp wolny, zapraszamy! |
11:00 |
Elektroteka. Otwarty warsztat naprawczyOtwarty warsztat naprawczy Elektroteka to przestrzeń przyjazna wszystkim miłośnikom elektroniki. Pracownia jest miejscem, w którym mieszkańcy mogą wykonać drobnych napraw sprzętu elektronicznego. Zapraszamy młodzież powyżej 13 roku życia, dorosłych. Pracownia wyposażona jest w stół warsztatowy, sprzęt pomiarowy, narzędzia do precyzyjnych napraw, stację lutowniczą, sprzęt do napraw ekranów. Szczegółowy wykaz sprzętów znajduje się TUTAJ.
Co można zrobić w ELEKTROTECE? Jak się zapisać?
|
11:00 |
„Labirynt Verne’a, czyli drugie życie kapitana Nemo"Czy wiecie, że w książkach Juliusza Verne’a mogły zostać ulokowane polskie wątki? Adam Węgłowski przedstawia hipotezę, według której pierwowzorem bohatera powieści, słynnego kapitana Nemo, miał być Polak! Autor analizuje m. in. dzieła Juliusza Verne’a i jego korespondencję z wydawcą. Swoje przemyślenia zbiera w książce „Labirynt Verne’a, czyli drugie życie kapitana Nemo".
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Adamem Węgłowskim, podczas którego będzie można również zagrać z autorem w wyjątkową grę.
Juliusz Verne ukrył pierwowzór kapitana Nemo. My go odnajdziemy. Po drodze kilka razy się potkniemy, ale pójdziemy dalej. Będziemy czasem błądzić, jak to w labiryncie, ale w końcu wpadniemy na dobry trop. To będzie wędrówka pełna nieoczekiwanych zwrotów i zmian tempa. Kto nam pomoże? Tego dowiecie się z gry.
Wstęp wolny. Wydarzenie adresowane jest do młodzieży powyżej 16 roku życia, dorosłych.
Zapisy: on-line na stronie www.mbddim.pl / tel.: 22 646 46 49 / e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / na miejscu w Bibliotece.
Organizator - Instytut Polonika
Współorganizator - Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA powstał 18 grudnia 2017 roku jako wyspecjalizowana państwowa instytucja kultury, której organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytut prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim.
Adam Węgłowski - dziennikarz i autor książek. Był redaktorem naczelnym magazynu „Focus Historia”, zajmował się m.in. historycznymi śledztwami. Publikował artykuły m.in. w „Przekroju”, „Ciekawostkach historycznych” i „Tygodniku Powszechnym”. Autor kryminałów retro, powieści z dreszczykiem i książek popularyzujących historię. |
13:00 |
Klub Czytelników MangiSpotykamy się na luźnych rozmowach na dowolne tematy związane z mangą i japońską popkulturą. Wspólnie planujemy program klubu i zapraszamy specjalistów na krótkie wykłady. Zarówno weteranów, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają znajomość z japońskim komiksem cieplutko zapraszamy. Spotkania będą odbywać się dwa razy w miesiącu, w soboty o godzinie 13:00.
RÓŻA, JOASIA, RÓŻA |