Warszawska Orkiestra Sentymentalna - koncert

Zapraszamy na niezwykły, sentymentalny koncert dawnych melodii polskiej przedwojennej rewii i kabaretu!

Kiedy? 24 października o godzinie 12:00

Gdzie? Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI, ul. Tyniecka 40a

Dla kogo? zapraszamy osoby w każdym wieku

Wstęp jest wolny, obowiązkowa rezerwacja miejsca on-line na stronie www.mbddim.pl. Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna (WOS) gra muzykę Warszawy, filmu rewii i kabaretu lat 20. i 30. Piosenki z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka, nieustannie ich inspirują. Walce, tanga, fokstroty, rumby i slow-foxy – WOS wybiera to, co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych i przywraca do życia ze współczesną wrażliwością muzyczną, zachowując styl i ponadczasowy urok dawnych melodii. 

Muzyka tamtych czasów nawiązuje do amerykańskiej muzyki popularnej, a jednocześnie osadzona jest w unikalnej i bujnej kulturze polskiego Dwudziestolecia. Jej unikalna finezja i energia  rozsadzała parkiety przed stu laty - i rozsadza je teraz. Przedwojenna Warszawa zwana była przecież "Paryżem Północy", miejscem, w którym spotykała się kultura Wschodu i Zachodu. Orkiestra Sentymentalna przenosi ten klimat we współczesność - w najlepszym guście.

Od debiutu na festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w 2015 roku WOS wydała cztery płyty i zagrała setki koncertów w Polsce i za granicą. Dwie pierwsze płyty zespołu - "Umówmy się na dziś" i "Tańcz mój złoty" - opowiadają bujną historię muzyki rozrywkowej Dwudziestolecia. Kipiące energią taneczne szlagiery, tragiczne historie miłosne, tanga, przy których się zarumienicie - mamy to wszystko. "Śpiewnik Kolędowy" przypomina dawne nagrania przedwojenne, a także czerpie z polskiej muzyki tradycyjnej. Pomyślany został jako akompaniament towarzyszący wspólnemu, rodzinnemu kolędowaniu. Ostatnia płyta zespołu, "Płyń Wisełko", opowiada o codzienności żołnierzy, w szczególności ułanów, o ich ideałach i dramatach, poświęceniu i tęsknocie, a także radości, namiętnościach. Utwory te, potraktowane sentymentalnie, tanecznie i lekko, służą radosnemu świętowaniu.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna jest trzonem nowej, wspaniałej mody na muzykę retro. Daje drugie życie unikalnemu stylowi muzycznemu Dwudziestolecia, któremu nie dane było dojrzeć  - jego rozkwit brutalnie przerwała wojna i okupacja. Dzięki takim zespołom, jak Orkiestra, dzisiejsza Polska młodzież słucha jazzu i szaleje na parkietach w rytm nowych wykonań stuletnich dziś utworów. To kulturowy fenomen. Żeby w niego uwierzyć, trzeba to zobaczyć na żywo.

Skład: Gabriela Mościcka – śpiew, akordeon Kazimierz Nitkiewicz – trąbka. flugelhorn, tenor, śpiew Lena Nowak – klarnet, śpiew Mateusz Kowalski – perkusjonalia, śpiew Jakub Fedak – wibrafon, śpiew Łukasz Owczynnikow – kontrabas, śpiew Krzysztof Baranowski – gitara, mandolina, śpiew

Wydarzenie finansowane jest ze środków pochodzących z Budżetu Obywatelskiego 2021 w ramach projektu "Biblioteka z ogrodem zamiast betonu, otwarta w weekendy, rozkWita na Tynieckiej - bezpłatne koncerty, filmy, nowości wydawnicze, warsztaty, kawa, hamaki i źródełko wśród kwiatów".

Szczegóły wydarzenia

Data rozpoczęcia 24-10-2021 12:00
Data zakończenia 24-10-2021 13:00
Liczba miejsc 50
Zarejestrowanych 50
Dostępne miejsca 0
Przepraszamy, brak wolnych miejsc.