Smaller Default Larger

NOC BIBLIOTEK NA TYNIECKIEJ!

 

Noc Bibliotek to V już edycja ogólnopolskiej akcji łączącej biblioteki. Tegoroczne działania odbywają się po hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Będziemy bawić się słowami i szukać tego co nas łączy we wspólnych warsztatach, czytaniu, spotkaniach!

 

 

16.00-18.00 Podróż w głąb oceanu -  warsztaty z Piotrem Karskim ilustratorem książek dla dzieci. Zapraszamy dzieci od 6 roku życia wraz z rodzicami / opiekunami do wyprawy łodzią podwodną i odkrywania nowych gatunków zwierząt z najciemniejszych głębin morskich!

liczba miejsc ograniczona, zapisy on-line przez stronę www.mbddim.pl 

miejsce: namiot przy bibliotece

 

 

 

17.00-18.20 Ptyś i Bill - rodzinny seans filmowy dla dzieci od 6 roku życia. Film fabularny „Ptyś i Bill” w reż. A. Charolta i F. Magniera pokazywany był dotąd w Polsce na festiwalu Kino Dzieci. Jest filmową ekranizacją serii komiksów klasyka gatunku – Jeana Roby.

liczba miejsc ograniczona, zapisy on-line przez stronę  www.mbddim.pl  

miejsce: sala kinowo-teatralna

 

 

 

18.00-19.00 DoMowy - rodzinne historie o słowach - warsztaty słowotwórcze dla dzieci w wieku 2-7 lat z rodzicami / opiekunami. Zachęcamy do przyniesienia na warsztaty swoich oryginalnych rodzinnych powiedzonek, dziecięcych przekrętów i wynalazków językowych. Do wspólnej zabawy domową polszczyzną zaprosi Joanna Mueller – poetka neolingwistka, krytyczka literacka. Mama wielodzietna. Autorka tomików poetyckich i książki z „wierszowiązałkami” dla dzieci Piraci dobrej roboty i strofy o innych stworach z ilustracjami Marianny Sztymy, Biuro Literackie 2017.  

liczba miejsc ograniczona, zapisy on-line przez stronę www.mbddim.pl 

miejsce: parter, sala pomarańczowa

 

 

19.00-20.00 INAUGURACJA V EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEJ NOCY BIBLIOTEK z udziałem zaproszonych gości. Wierszowiązałki Joanny Mueller to wiersz, który będziemy wspólnie czytać na uroczystej inauguracji akcji na scenie Multimedialnej Biblioteki i w bibliotekach w całej Polsce!  Będziemy go czytać wspólnie z Autorką, a także z Joanną Kołaczkowską i Dariuszem Kamysem z kabaretu Hrabi oraz m.in. Jarosławem Boberkiem.

wstęp wolny

miejsce: sala kinowo-teatralna

 

 

 

20.00-21.30 Latarnia Magiczna - pokaz Teatru Księżyc. Laterna Magica  przeniesie uczestników w zaczarowany świat pierwszych seansów projekcyjnych, do świata pierwotnych technik animacji i projekcji takich jak camera obscura, laterna magica, zoetrope, praxinoscope, kinematograf.
liczba miejsc ograniczona, zapisy on-line przez stronę www.mbddim.pl 

miejsce: namiot przy bibliotece

 

 

 

21.30-22.30 Poznaj Autora - wernisaż wystawy projektu artystyczno-animacyjnego Macieja Wróbla i Moniki Hałuchy. Na wystawie pokazane zostaną niecodzienne portrety polskich twórców książek dla dzieci, przedstawione przez pryzmat ich twórczości oraz drzemiącego w autorach, ilustratorach dziecięcego pierwiastka. Sami bohaterowie wystawy pojawią się również na wernisażu!

wstęp wolny

miejsce: sala kinowo-teatralna

 

 

 

Wydarzenia całonocne: gra dla najmłodszych czytelników „Skarb Bibliotek”, „czułe słuchanie” audiobooków, instalacja „Stworzenia głębinowe” czyli 13 wielkoformatowych rzeźb Piotra Karskiego inspirowanych rysunkami dzieci.

wstęp wolny

 

 Projekt dofinansowany z Urzędu Dzielnicy Mokotów m.st Warszawy

„O czym mówią książki?”

WARSZTATY DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH – DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM 

 

Informacje organizacyjne:

- wiek uczestników: 3,5 – 6 lat

- czas trwania zajęć: 1h – 1,5h

- zajęcia rozpoczynają się o godzinie 10.00, odbywają się w poniedziałki i środy

- wielkość grupy: maks. 25 osób

- co ze sobą zabrać: w miejscu realizacji warsztatów przebywa się w skarpetkach lub obuwiu zmiennym

Zgłoszenia do udziału przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: nazwa placówki, imię i nazwisko nauczyciela, telefon kontaktowy, e-mail, wiek i liczba uczestników, temat spotkania. Terminy warsztatów umawiane będą indywidualnie. Przyjmowanie zgłoszeń rusza 2 września 2019.

 

WRZESIEŃ

Co czytali jaskiniowcy? Prehistoria książki.

Podczas warsztatów dowiemy się, w jaki sposób ludzie przekazywali sobie ważne historie i wiedzę zanim wynaleźli pismo i książki? Opowiemy o książkach w pamięci, książkach na ciele, książkach na skałach i ścianach jaskiń. Obejrzymy ilustracje dla najmłodszych Joanny Czerwińskiej inspirowane sztuką naskalną: „Praptaki i inne zwierzaki”, „Rogacze i przeżuwacze”, „Pasterze i tancerze” i będziemy odgadywać znaczenie rysunków sprzed dziesiątków tysięcy lat. Zbudujemy z klocków lego DUPLO słupy totemiczne do jednej z indiańskich bajek.

 

PAŹDZIERNIK

Cztery dni z Kicią Kocią.

Każdego dnia człowiek się czegoś uczy. Dzieci i dorośli. Przez całe życie poznajemy świat, uczymy się nowych słów, spotykamy nowe osoby, nowe sytuacje. Na warsztatach przyjrzymy się czterem dniom z życia Kici Koci, bohaterki książek Anity Głowińskiej i zobaczymy, czego się każdego z nich nauczyła. Zrobimy także własne książeczki o Kici Koci z ruchomymi i sensorycznymi elementami.

 

LISTOPAD

Kolorowy świat uczuć.

Co wspólnego mają ze sobą uczucia i kolory? Czy miłość jest różowa, a smutek niebieski? Czy uczucia da się policzyć i zmierzyć? Ile uczuć istnieje na świecie? W odkrywaniu i badaniu emocji pomogą nam specjalne przyrządy uczuciometry oraz bohaterowie książek: włochate stworzenie z „Kolorowego potwora” Anny Llenas, różowy słonik Pomelo oraz para przyjaciół - Cynamon i Trusia. Wykorzystamy tomy „Pomelo i kolory”, „Pomelo wyrusza za mur ogrodu” Ramony Bădescu, „Cynamon i Trusia. Wierszyki o złości i radości” Ulf Stark.

 

GRUDZIEŃ

A w Wigilię przyjdzie niedźwiedź

Wigilijny niedźwiedź wędruje przez świat i zbiera od wszystkich życzenia, by obdarować każdego wymarzonym prezentem. Każdy, nawet najszczęśliwszy na świecie kret, czegoś potrzebuje. Wspólnym rozważaniom o magii prezentów, sztuce dawania i brania towarzyszyć będą fragmenty książki Janoscha „Wigilia Misia i Tygryska”/”A w Wigilię przyjdzie niedźwiedź” i zimowe eksperymenty.

 

STYCZEŃ

ETNO-wycieczka

Na warsztatach zabierzemy dzieci w etnograficzną podróż po domach w różnych stronach świata. Jako przewodnik posłuży nam książka „Zakątki : czyli kto tu mieszka?” Wydawnictwa Dwie Siostry z ilustracjami Michaliny Rolnik. Na koniec zatrzymamy się na dłużej u mieszkańców najdziwniejszych domów, jakie można zobaczyć w Polsce - wozów i pałaców cygańskich (na podstawie „Polska wielu kultur i religii” Tomasza Czerwińskiego).

 

 

Polityka prywatności serwisów www Biblioteki Publicznej
im. Z. Łazarskiego w dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy

Data ustalenia pierwotnego tekstu: 17 stycznia 2019 r.
Data ostatnio wprowadzonych zmian: 17 stycznia 2019 r.

I. Wprowadzenie

 1. Szanując prywatność użytkowników odwiedzających nasze serwisy www Biblioteka Publiczna im. Z. Łazarskiego w dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy (zwana dalej Biblioteką) stosuje niniejszą Politykę prywatności, aby zapewnić należytą ochronę danych osobowych użytkowników.
 2. Niniejsza Polityka prywatności dotyczy następujących serwisów www:
 1. Polityka prywatności nie dotyczy profili Biblioteki na platformach mediów społecznościowych.

II.Zbieranie danych

 1. Podczas wizyt w naszych serwisach www zbierane są dane o odwiedzających, w tym:
 • dane gromadzone automatycznie i zapisywane w dziennikach serwera,
 • dane służące do zidentyfikowania użytkownika w systemie bibliotecznym,
 • dane podawane przez użytkowników w formularzach dostępnych w serwisach.
 1. Dane gromadzone automatycznie i zapisywane w dziennikach zdarzeń (tzw. logach) mogą zawierać szereg informacji o użytkownikach odwiedzających nasze witryny, w tym:
 • zapytania HTTP kierowane do naszego serwera (np. zapytania związane z wyszukiwaniem treści w naszym serwisie),
 • publiczne adresy IP, z których użytkownicy przeglądają nasze zasoby,
 • adresy URL zasobów przeglądanych w naszych serwisach,
 • czasy nadejścia zapytania i wysłania odpowiedzi,
 • nazwy stacji klienta zidentyfikowane przez protokół HTTP,
 • informacje o użytej przez użytkownika przeglądarce,
 • adres www strony poprzednio odwiedzanej w przypadku, gdy przejście do naszego serwisu nastąpiło z innego serwisu www poprzez odnośnik,
 • informacje o błędach, jakie nastąpiły podczas transakcji http,
 • informacje o nieudanych próbach logowania.
 1. Dane osobowe podawane są nam przez użytkowników w trakcie logowania do systemu bibliotecznego i obejmują:
 • unikalny identyfikator użytkownika (nr karty czytelnika, PIN).
 1. Imienne dane osobowe podawane są przez użytkowników przy wypełnianiu formularzy dostępnych w naszych serwisach www i obejmują najczęściej:
 • imię i nazwisko,
 • adres email,
 • nr telefonu,
 • pytanie lub komentarz lub deklarację uczestniczenia w wybranym wydarzeniu.
 1. Na potrzeby dodawania komentarzy lub wypowiadania się na forum użytkownicy wybierają dowolne nazwy (pseudonimy, nicki) które nie są zestawiane przez Bibliotekę z innymi danymi pozwalającymi na identyfikację osoby. Zarówno te nazwy jak i komentarze lub wypowiedzi powiązane z tymi nazwami nie są traktowane jako dane osobowe.

III. Wykorzystanie danych gromadzonych automatycznie

 1. Dane gromadzone automatycznie w dziennikach zdarzeń co do zasady:
 • nie są kojarzone z konkretnymi osobami przeglądającymi nasze witryny,
 • nie są ujawniane nikomu poza administratorami serwisów www i serwerów.
 1. Administratorzy serwisów www i serwerów mogą zmierzać do zidentyfikowania konkretnej osoby na podstawie informacji zarejestrowanych w dziennikach zdarzeń tylko w przypadku dokonania lub próby naruszenia integralności serwisu www lub serwera przez osoby nieuprawnione.
 2. Na podstawie dzienników zdarzeń mogą być generowane statystyki wspomagające administrowanie serwisami. Statystyki te nie zawierają żadnych cech identyfikujących osoby odwiedzające nasze serwisy www.
 3. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych gromadzonych w dziennikach zdarzeń jest wypełnienie obowiązku prawnego wynikającego z ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
 4. Dane przechowywane są nie dłużej niż przez 2 lata, chyba że pojawi się potrzeba ich dalszego przetwarzania do celów ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.

IV. Wykorzystanie danych osobowych

 1. Dane osobowe przetwarzamy tylko i wyłącznie zgodnie z celami, w jakich zostały one powierzone Bibliotece, w szczególności:
 • dane podawane podczas logowania się do serwisu: używane są do potwierdzenia uprawnień zalogowanych użytkowników do przeglądania zawartości i wykonywania operacji, do których zostali upoważnieni, oraz komunikacji z użytkownikami w sprawach związanych z zawartością serwisu,
 • dane podawane podczas rejestrowania się na wydarzenie: używane są w celu zarezerwowania miejsca na wybrane wydarzenie i kontaktowanie się z użytkownikiem w przypadku odwołania wydarzenia, zmiany terminu lub innej, podobnej sytuacji,
 • dane podawane w formularzach kontaktowych: używane są wyłącznie w celu przygotowania i wysłania odpowiedzi na zgłoszone zapytanie lub komentarz i w celu ew. dalszej korespondencji w tej samej sprawie.
 1. Podstawą prawną przetwarzania danych w związku z rejestrowaniem się na wydarzenie lub w związku z przesłaniem zapytania lub komentarza jest zgoda użytkownika, udzielona w momencie rejestrowania się na wydarzenie lub wysłania pytania lub komentarza. Udzieloną zgodę w każdej chwili można wycofać, jednak nie wpływa to na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego do chwili jej wycofania.
 2. Podstawą prawną przetwarzania danych służących do logowania się do serwisu jest wykonanie zadania w interesie publicznym.
 3. Dane przechowywane są do czasu zakończenia sprawy wszczętej nadesłanym zapytaniem lub komentarzem, do czasu wycofania zgody lub przez okres wynikający z obowiązujących przepisów o archiwizacji. W przypadku danych przetwarzanych w związku z rejestrowaniem się na wydarzenie dane przechowywane są nie dłużej niż przez 3 miesiące od daty wydarzenia.

V. Edycja i usuwanie danych osobowych

  1. Każdy użytkownik ma prawo żądać sprostowania lub usunięcia jego danych osobowych zbieranych przez nasze serwisy www. Żądanie należy skierować pocztą elektroniczną na adres administratorów:
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – w przypadku serwisu bpmokotow.waw.pl,
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – w przypadku serwisu mbddim.pl,

  podając informacje, które pozwolą ustalić nadawcę żądania oraz jakich danych dotyczy żądanie (nazwa serwisu, w którym dokonano rejestracji, nazwa konta, adres email itp.).

  1. W przypadku, gdy użytkownik żąda usunięcia swoich danych osobowych, administrator dokonuje tzw. anonimizacji konta, czyli usunięcia z bazy danych informacji przypisanych do konta (imię, nazwisko, adres e-mail), chyba że istnieje podstawa prawna i potrzeba dalszego przetwarzania tych danych.
  2. Publikacje lub inne dane udostępniane przez użytkownika, które nie są przechowywane w ramach profilu użytkownika, takie jak artykuły, wiadomości na forum, komentarze, itp. pozostaną widoczne w naszych serwisach, nawet po usunięciu konta.
  3. Użytkownikowi przysługuje również prawo do dostępu do swoich danych, ich przeniesienia, ograniczenia ich przetwarzania oraz prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Korzystanie z tych praw odbywa się na warunkach i na zasadach określonych w Ogólnym rozporządzeniu o ochronie danych (RODO).

VII. Ciasteczka (ang. cookies)

 1. Kiedy użytkownik wchodzi na strony naszych serwisów www, na dysku jego komputera mogą być zapisywane tzw. ciasteczka (ang. cookies), czyli niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez nasz serwis albo serwisy, do których odwołujemy się w naszym serwisie.
 2. Pliki ciasteczek służą m.in. tworzeniu statystyk, które pomagają dostosować zawartość serwisu do oczekiwań użytkowników, zapamiętaniu preferowanego wyglądu stron, np. ustawionego rozmiaru czcionki, odnotowaniu faktu głosowania w prowadzonych ankietach albo wykonaniu przez użytkownika kilkuetapowych czynności (np. dodania artykułu).
 3. Każdy użytkownik może zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w używanej przez siebie przeglądarce, w tym zupełnie wyłączyć możliwość ich zapisywania.
 4. Jeśli użytkownik nie wyłączy możliwości zapisywania ciasteczek pochodzących z naszych serwisów, oznacza to jego zgodę na ich zapisywanie i przechowywanie w jego komputerze.
 5. Jeżeli użytkownik zdecyduje się na odrzucenie wszystkich ciasteczek, nie będzie możliwe korzystanie z niektórych treści i usług udostępnianych w naszych serwisach, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie ciasteczek nie powoduje natomiast braku możliwości przeglądania stron w naszych serwisach.
 6. Oprócz ciasteczek wysyłanych z naszego serwera za pośrednictwem naszych serwisów, pliki ciasteczek mogą być wysyłane także przez serwisy, do których się odwołujemy, np. serwisy społecznościowe. Podlegają one politykom prywatności serwisów, z których pochodzą.

VIII. Zmiany w Polityce prywatności

 1. Data ostatnio dokonanych zmian podana jest na początku niniejszej Polityki prywatności.
 2. O zmianach dokonanych w Polityce prywatności użytkownicy serwisów będą informowani poprzez komunikat wyświetlany w serwisie.

IX. Zastrzeżenia

 1. Publikowane przez Bibliotekę serwisy zawierają odnośniki do innych serwisów WWW. Biblioteka nie ponosi żadnej odpowiedzialności za zasady zachowania prywatności obowiązujące w tych serwisach. Niniejsza Polityka prywatności dotyczy tylko i wyłącznie wyszczególnionych we wprowadzeniu serwisów Biblioteki. Namawiamy, by po przejściu do innych serwisów, zapoznać się z obowiązującą w nich polityką prywatności.

X. Dane kontaktowe

 1. Administratorem danych osobowych użytkowników serwisów www Biblioteki jest Biblioteka Publiczna im. Z. Łazarskiego w dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy, z siedzibą w Warszawie, ul. Wiktorska 10, kod pocztowy 02-587, nr telefonu +48 845 19 89, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 2. Nadzór nad przetwarzaniem danych osobowych w Bibliotece pełni Inspektor Ochrony Danych, z którym można skontaktować się pod adresem email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 3. Pytania dotyczące naszej Polityki prywatności prosimy kierować do administratora serwisu na podany powyżej adres e-mail lub do Inspektora Ochrony Danych.

„DZIELnica aktywnego rodzica” – to akcja umożliwiająca rodzicom realizację swoich pomysłów w bibliotece.

Rodzicu, poDZIEL się z czytelnikami swoją wiedzą, pasjami, zainteresowaniem i zrealizuj warsztaty w bibliotece na Tynieckiej. My poDZIELimy się z Tobą swoim doświadczeniem i zasobami, pomożemy w realizacji spotkania.

Zastanawiasz się nad działaniem? Spójrz na bank pomysłów i umów się z nami na spotkanie.

BANK POMYSŁÓW:

 • zajęcia artystyczne (plastyczne, rękodzieło, twórcze pisanie, muzyczne, filmowe, teatralne…)
 • zajęcia edukacyjne (multimedia, literatura, geografia, przyroda, eksperymenty, historia…)
 • klub rodzica (warsztaty chustowe, podróże, pierwsza pomoc…)
 • mini wykłady - spotkania tematyczne np. zero waste…
 • koncerty, wystawy…

DZIELąc się bezpłatnie swoją pasją zintegrujesz i zainspirujesz sąsiadów do działania, a najmłodsi dzięki Tobie spędzą twórczo wolny czas!

Kontakt:
tel. 22 646 46 02
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

„Bajki pomagajki - zrozumieć inność”

WARSZTATY DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH – KLASY I-III SP

 

Informacje organizacyjne:

- wiek uczestników: klasy I-III

- czas trwania zajęć: 1h – 1,5h

- zajęcia rozpoczynają się o godzinie 10.00, odbywają się w poniedziałki i środy

- wielkość grupy: maks. 25 osób

- co ze sobą zabrać: w miejscu realizacji warsztatów przebywa się w skarpetkach lub obuwiu zmiennym

Zgłoszenia do udziału przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: nazwa placówki, imię i nazwisko nauczyciela, telefon kontaktowy, e-mail, wiek i liczba uczestników, temat spotkania. Terminy warsztatów umawiane będą indywidualnie. Przyjmowanie zgłoszeń rusza 2 września 2019.

 

WRZESIEŃ

 „Dlaczego się nie rozumiemy?”

Jesteśmy różni. Każdy co innego lubi lub nie lubi, czegoś innego się boi, a także ma różne marzenia. W czasie warsztatów będziemy uczyć się komunikacji, aby być lepiej rozumianym i poznawać także innych. Na podstawie książki Agnieszki Kossowskiej „Duże sprawy w małych głowach” dowiemy się więcej o sobie, a także o dzieciach autystycznych.

 

PAŹDZIERNIK

 „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”

Spróbujemy wczuć się w sytuację osoby, która nie widzi. Jest to przygoda przebywania jakby w innym świecie. Poznając bohatera książki „O Kamilu, który patrzy rękami” Tomasza Małkowskiego przekonamy się, że osoba niepełnosprawna może być dowcipnym kumplem i super bratem, choć ma w życiu dużo trudniej niż dobrze widzący.

 

LISTOPAD

 „Życie w ciszy”

Zwrócimy uwagę na niedosłyszących rówieśników lub tych, którzy żyją w całkowitej ciszy. Jaki jest sposób by z nimi porozmawiać? Poznamy więc kilka słów i zwrotów w języku migowym. Na podstawie książki „Ślimak” Aleksandry Chmielewskiej dowiemy się także jak funkcjonuje ucho i co jest ważne dla niedosłyszącego Krzysia. Poprzez ciekawe zabawy ćwiczące słuch docenimy to, że znamy świat dźwięków.

 

GRUDZIEŃ

 „Rozumieć sercem”

Mikołaj różni się od innych dzieci, które przychodzą bawić się w parku. Czyżby przyjechał z innego kraju? On jest wyjątkowy. Trudno go czasem zrozumieć, bo mówi mniej wyraźnie i przekręca słowa. On także nie rozumie wielu spraw, które rówieśnicy łapią w mig. Książka „Tajemnica znikających ciasteczek” Aleksandry Chmielewskiej wyjaśni detektywistyczną zagadkę słodkiej przekąski i przybliży świat osób z Zespołem Downa.

 

STYCZEŃ

 „Co to jest empatia?”

Każdy z nas widział kiedyś dorosłego lub dziecko na wózku inwalidzkim. Najczęściej osoby te są nieszczęśliwe z powodu braku tego, co prawie każdy posiada: zdrowe nogi, ręce i inne części ciała. Jak im pomóc, by ulżyć w trudnym życiu? Dowiemy się o tym z przygód w książce „Przytul mnie” Nicka Vujicica. Poznamy tam chłopca, który mimo wielkich ograniczeń i niespotykanych trudności w życiu uczy nas jak być szczęśliwym i realizować marzenia.